Şeker’de tasarruf dönemi

Şeker’de tasarruf dönemi

Recep Konuk, Konya Şeker ve Çumra Şeker fabrikalarında bugüne kadar aldıkları tasarruf tedbirleri sayesinde toplamda 146 milyon dolara yakın kazanç sağladıklarını bildirdi.

S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı, Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk yaptığı açıklamada, bugüne kadar verdikleri destek ve yaptıkları yatırımlarla çiftçilere önemli kazançlar sağladıklarını, adeta çiftçinin kaderini değiştirdiklerini söyledi.
Konya Şeker olarak tasarruf konusunda da çevreye örnek gösterilebilecek bir kurum olduklarını ifade eden Konuk, ''Dünyada yaşanan küresel kriz, tasarrufun önemini bir kat daha artırdı. Kurumlar, şirketler, tüketici tasarruf tedbirlerini uygulamaya koydu. Bu çerçevede biz de hayata geçirdiğimiz tasarruf tedbirleriyle bu alanda önemli bir kazanç sağladık'' dedi.
Konuk, Konya Şeker'de yaptıkları otomasyon ve buhar düzenlemesi gibi iyileştirmeler sonucu yakıttan 4 milyon 39 bin dolar civarında tasarruf sağladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Bunun dışında melastaki şeker miktarının düşürülmesi, işçilik giderlerinin azaltılması, şeker miktarı azalan pancar yerine taze pancarın işlenmesi, hammaddenin nakliye maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla 22 kilometre gibi çok yakın bir çevreden temin edilmesi ve benzeri tedbirlerle Konya Şeker ve Çumra Şeker'de toplam 145 milyon 883 bin 667 dolar tasarruf sağladık. Sadece melastaki şeker miktarının düşürülmesi sonucu elde ettiğimiz kazanç 81 milyon 320 bin dolar civarında. Tasarruftan elde ettiğimiz bu kazanç, Türkiye şartlarında küçümsenemeyecek bir rakam. Biz bunu başardık.''
''MALİYETİ DÜŞÜRÜP KALİTEYİ ARTIRDIK''
Dünya genelinde bugün ne kadar sınır varsa bunların hepsinin sanal ve siyasi olduğunu dile getiren Konuk, gümrük tarifeleri, fiyat farklılaştırması ve benzeri politikalarla ülke içindeki şirketlerin diğer ülkelerdeki şirketlerle yarışmasının mümkün olmadığına işaret etti.
İşletmelerde önemli olanın tasarruf tedbirleri ile maliyeti düşürmek, aynı zamanda ürün kalitesini de artırmak olduğuna dikkati çeken Konuk, ''Bir ürünün maliyet ve kalite değerleri dünyayla örtüşüyorsa, o zaman hayat şansı vardır. Bizim yaptığımızın özü budur. Maliyeti düşürüyoruz, kaliteyi artırıyoruz. Bu sayede rekabet şansımız artıyor'' diye konuştu.
Konuk, Konya Şeker ve Çumra Şeker'de uygulamaya koydukları tasarruf tedbirlerinin bundan sonra da devam edeceğini, ürünün niteliğinin de o ölçüde artırılacağını sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.