Şeker avans dağıtıyor

Şeker avans dağıtıyor

Konyada kurumlar vergisi şampiyonu olan Konya Şeker, pancar çiftçisine avans dağıtmaya başladı

Konya’da kurumlar vergisi şampiyonu olan Konya Şeker, pancar çiftçisine avans dağıtmaya başladı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Burada esas olan üretimin devam etmesini sağlamaktır” dedi.

 

Geçen hafta dünyanın en büyük et-süt entegre tesisinin temelini atan ve ödediği kurumlar vergisi ile Türkiye 86’ncısı ve Konya’da vergi şampiyonu olan Konya Şeker, dünyanın en büyük Meram’da 203 Milyon Liralık yatırım bedeli ile tamamlanacak Et-Süt  Entegre Gıda Kompleksinin temelini atar atmaz, avans dağıtımına başladı.

Üreticileri desteklemek ve tarımsal üretimin sürekliliğini sağlamak amacıyla 25 milyon liralık nakdi avans dağıtımına başlayan Konya Şeker, 2011-2012 kampanya döneminde bugüne kadar 43 milyon liralık da ilaç, tohum ve gübre gibi ayni avans desteği verdi.

Konya Şeker’in bir üretici kuruluşu olduğunun altını çizen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Burada esas olan üretimin sürdürebilirliğini sağlamak, üretimle birlikte tarımsal sanayi yatırımlarını gerçekleştirmek ve aynı zamanda da ülke ekonomisine katkı vermektir” dedi.“Biz bu gücümüzü üreticilerimizden alıyoruz” diyen Recep Konuk, şunları kaydetti: “Bizim önceliğimiz tarlada üretimin devam etmesidir. Biz her tesisi her yatırımı bu amaç için gerçekleştiriyoruz. Ancak bunun dışında bizim bir vazifemiz daha var. Ürünün işlenmesini teminat altına almakla iş bitmiyor. Tarlanın sürülmesini, tohumun tarlayla toprakla buluşmasını, toprağın çapalanmasını, gübrenin atılmasını da sağlamak gerekiyor. Bu işlerin hepsi para ile oluyor. Üreticinin tarlaya girmesini sağlamak, tarlayı işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu kaynağı temin etmek için biz avans uygulamasını artık standart olarak uyguluyoruz. Onları tefeciye muhtaç etmemek bizim birinci vazifemiz. Biz şunu biliyoruz her ödeme zamana yayılabilir, ancak çiftçiye yapılacak ödeme günü gününe yapılamazsa hiçbir anlamı kalmaz. Çiftçi tarlasını işlemek için ödeme yapılacak diye mevsimlere bekle diyemez. Çapaya girmek için pancara hele bir dur para gelecek diyemez. O nedenle çiftçinin avansı biz de günü gününe ödenir.”

Et-Süt Entegre Tesisinin kaynağının ayrı, çiftçiye yapılacak avans ödemesinin kaynağının ayrı olduğunu aktaran Konuk,  Konya Şeker olarak mesuliyetlerinin üreticinin omzundaki yükü hafifletmek olduğunu kaydetti. Konuk, “Tabana yayılmış sermayenin ve üretici ortaklığıyla kurulmuş kooperatif şirketlerinin iyi yönetildiklerinde bir yandan yatırım yaparken, öte yandan varlıklarını borçlu oldukları topraklara karşı sorumluluklarını da ihmal etmeden ülke ekonomisine de büyük bir katkı verebileceklerinin ispatı Konya Şeker’dir. Biz yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinin sürekliliğini sağlarken, tarım sanayi entegrasyonu ile oluşturduğumuz katma değer sayesinde de hem üretici ortaklarımıza kar payı dağıtıyor, hem de çiftçilerimize üretim aşamasında verdiğimiz ayni ve nakdi avanslarla onların üretim faaliyetlerini desteliyoruz. Konya Şeker olarak, içinde yer aldığımız tarım sektörüne ve üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı asla ihmal etmeden, yani tarımın geleceğine yatırım yaparak, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği ve sürekliliği sağlayacak ekonomik realitelere uygun yatırımları gerçekleştirerek, kısaca üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızla ekonomik faaliyetlerimizi örtüştürerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun sonucunda da hem üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekte zorlanmıyor, hem yeni yatırımlarla istihdam alanları açıyor, hem de oluşturduğumuz ticari faaliyet sonucunda yaptığımız vergi katkısıyla ülke ekonomisine hizmet etmekten gurur duyuyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.