SEDEP'e övgü

SEDEP'e övgü

Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) kapsamında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda "SEDEP Değerlerimizle Varız" sergisi açıldı.

Selçuklu Değerler Eğitimi Programı  (SEDEP) Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nda açılan sergi ile görücüye çıktı. 5 yıl boyunca Selçuklu'da eğitime değer katan Selçuklu Değerler Eğitimi Programı'nın (SEDEP) materyal ve etkinliklerinin tanıtıldığı "SEDEP Değerlerimizle Varız" sergisi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığıfuayesinde düzenlenen programa Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, öğretmenler, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Protokol konuşmalarından önce SEDEP'i tanıtan sinevizyon gösterisi izlendi.

"SEDEP'İN SELÇUKLU'DA OLMASI ÇOK GÜZEL"

“Değerler eğitimi konusunda bir farkındalığın oluşturulması gerekiyor” diyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Biz dışarıdan bu milletin kültürel kodlarına yabancı konuları getirip öğretecek değiliz. Bin yıldır, bu coğrafyaya girdiğimiz ve ondan öncesinde de bu milletin kültürel kodlarında olan adalet, doğruluk, dürüstlük, sabır, yardımseverlik, vatanseverlik gibi değerleri aktaran önemli bir proje SEDEP. O bakımdan Selçuklu’ da olması çok güzel. Derslerin ruhu ve özü olan, bu milletinde kültürel kodlarının aslı olan değerlerimiz konusunda farkındalık oluşturmalıyız. Sultan Alpaslan’ın Malazgirt’te yaptığı dua duamızdır; “Allah’ım niyetimiz halistir bize yardım et.” Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmak istiyoruz, cehalet ve yoksullukla olan savaşta galip gelmek istiyoruz. Bu yüzden değerlerimize sahip çıkmalı ve farkındalık oluşturmalıyız. Bu serginin hazırlanmasında emeği geçen Selçuklu Belediye Başkanımız ve çalışma arkadaşlarına, Necmettin Erbakan Üniversitesi yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarına, Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğümüzdeki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ” dedi.

"SEDEP ÖNEMLİ BİR İYİLİK HAREKETİ"

Selçuklu Belediyesi'nin farklı alanlarda birçok iş ve proje üreten bir belediye olduğunu ama yapılan en kıymetli işin Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "6 yıl önce çıktığımız bu yolda projenin bu kadar neşv ü nema bulmasından çok büyük mutluluk duyuyorum. Bu aslında bir iyilik hareketi. Çocuklarımıza sadece sınav başarısı ile değil, bizi biz yapan değerlerimizi anlatabildiğimiz, buna sahip olan bireylerin önemli olduğunu hissedebildiğimiz bir sistemi uygulamaya çalışıyoruz. Önemsediğimiz işlerden birisi bu projenin birlikte yürütülüyor olması. Kurumların 5 yıldır birlikte çalışıyor olması bence çok büyük bir başarı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörümüzün şahsında Necmettin Erbakan Üniversitemize ve Milli Eğitim camiasına çok teşekkür ediyoruz. Başlangıçta en büyük endişelerimizden birisi bunun okullarda nasıl uygulanacağı ve öğretmenlerimizin buna nasıl tepki vereceği idi ama öğretmenlerimiz düşündüğümüzden çok daha büyük katkı sundular ve çok daha büyük bir sahiplenme içinde oldular.Tüm emeği geçen arkadaşlarıma ve değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" dedi. Selçuklu Değerler Eğitimi Programı'nın (SEDEP) her yıl kendini geliştirerek yoluna devam ettiğini ifade eden Başkan Altay,"Yıl sonu değerlendirme toplantılarıyla her yıl yeni bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. SEDEP'in diğer projelerden farkı da öğretmenleri, öğrenci ve velileri birlikte ele alan bir program olması ve topyekun bir bilgilendirme çalışması yürütülüyor olması. SEDEP için çok ciddi manada kaynak aktarıyoruz ve ciddi manada materyal üretildi ve okullarımızda yüzlerce kütüphane oluşturduk. Çocuklarımızla yüzlerce etkinlik yaptık. Bu gurur bizim için fazlasıyla yeter. Hakikaten çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Bugün burada olmaktan büyük çok büyük gurur duydum " dedi.  Protokol konuşmalarının ardından "SEDEP Değerlerimizle Varız" sergisi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve protokol üyelerinin kurdela kesimi ile açıldı. Beraberindeki heyet ile sergiyi gezen Bakan Yılmaz, SEDEP'in önemli etkinliklerinden olan ve çocukların dürüstlük ve cömertlik gibi değerleri içselleştirmesine katkı sağlayan "İtimat Bakkaliyesi" standını ziyaret etti ve alışveriş yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.