Seçimler bitti sıra itirazlarda

Seçimler bitti sıra itirazlarda

Seçimde kesin olmayan sonuçların açıklanmasının ardından İstanbul'da ilçe seçim kurulları ve il seçim kurulu, siyasi partilerin itirazlarını değerlendiriyor.

Alınan bilgiye göre, seçim sonuçlarına ilişkin itirazları olan siyasi partiler, ilçe seçim kurulları ile il seçim kuruluna başvuruda bulundu.

MHP'nin Kartal, Pendik, Maltepe, Kadıköy, Sultanbeyli, Ataşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunup, birleştirme tutanaklarında bazı sandıklarda maddi hatalar yapıldığını belirterek, düzeltilmesini istediği öğrenildi.

İlçe seçim kurullarının yaptıkları incelemelerde tespit edilen bazı maddi hataların düzeltildiği kaydedildi.

Bu düzeltmelere ilişkin kararların bazılarının il seçim kuruluna bildirildiği, bazılarının da yarın ulaştırılacağı öğrenildi.

MHP'nin, seçim sonuçlarına ilişkin il seçim kuruluna da bir itirazda bulunduğu, bu itirazın da yarın ya da cuma günü değerlendirilerek karara bağlanacağı bildirildi.

Bu arada, AK Parti'nin itirazıyla Beykoz İlçe Seçim Kurulu tarafından geçersiz oylara ilişkin bir inceleme yapıldı. İlçe seçim kurulunun kararıyla, 54 sandıktaki oylarda bir değişiklik görülmemesi üzerine, daha fazla sandığın açılmasına gerek duyulmadığı ifade edildi.

Yetkililer, itirazlarla siyasi partilerin oylarında meydana gelen değişikliğin çıkarılan milletvekili sayısına bir etkisi olup olmayacağının, ancak gümrük kapılarından gelen oyların partilere dağıtılmasından sonra ortaya çıkacağını, bu dağıtımın Yüksek Seçim Kurulunca yapıldığını, dolayısıyla oylardaki değişikliğin milletvekili sayısına etkisi konusunda kesin bir şey söylenemeyeceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.