Sebzede ucuzluk beklentisi

Sebzede ucuzluk beklentisi

AB'ye gönderilemeyen ürünlerin iç pazarda tüketilecek olması ise vatandaşlarda ucuzluk beklentisine yol açtı

Yaş meyve sebze ihracatı nisan ayında 1,9 oranında düşerek 200 milyon 466 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu düşüşte Avrupa Birliği'nin (AB) Türk ürünlerine yönelik başlattığı giriş fiyatı uygulaması etkili oldu. AB'ye gönderilemeyen ürünlerin iç pazarda tüketilecek olması ise vatandaşlarda ucuzluk beklentisine yol açtı.

Zaman'da yer alan habere göre söz konusu gelişmeyi değerlendiren Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından Türkiye çıkışlı domateslere uygulanan giriş fiyatlarının nisan ayında yüksek seyrettiğini söyledi.

Bununla birlikte, bu yıl Türk domateslerinin AB ülkelerinde ortalama satış fiyatının giriş fiyatından çok daha düşük seviyede gerçekleştiğini aktaran Satıcı, "Bu nedenle, AB ülkelerine domates ihracatında TIR başına yaklaşık 5-6 bin Euro arasında vergi ödemek durumunda kaldık ve nisan ayında geçtiğimiz yıl olduğu kadar domates satma şansı bulamadık. Bu durum, fiyatları düşük tutan Fas ve İspanya gibi ülkelerle rekabet sıkıntısı yaşamamıza sebep oldu." dedi.

Satıcı, 1 Mayıs itibarıyla AB ülkelerine domates ihracatında giriş fiyatlarının normal seyrine döndüğünü söyledi. Bu yıl üreticilerin geçen seneye kıyasla sektör taleplerine daha fazla hassasiyet gösterdiğine, bunun sonucunda tuta absoluta ile mücadelede önemli gelişme kaydedildiğine işaret eden Satıcı, "Böylece, üretim ve ihracatta tuta absoluta zararlısı kaynaklı daha az sıkıntı yaşadık. Ancak risk halen devam ediyor. Bu açıdan, üreticilerin aynı hassasiyeti göstermeye devam etmeleri oldukça önemli" açıklamasında bulundu.

Mustafa Satıcı, haziran ayı sonunda sona eren örtü altı üretim sezonunun bu sene havaların serin gitmesi dolayısıyla temmuz ayı ortalarına kadar devam etmesini beklediklerini de dile getirdi. En fazla yaş meyve sebze ihracatı Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Almanya, Romanya ve Ukrayna'ya yapıldı. Ocak-nisan döneminde en fazla ihraç edilen tarım ürünü, 111 milyon 925 bin 500 dolar ile yine domates oldu. Domatesi sırasıyla biber, hıyar-kornişon ve nar izledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.