Şeb-i Arus sahipsiz değil!

Şeb-i Arus sahipsiz değil!

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aslına uygun olmadan Şeb-i Arus töreni düzenlemesine sert tepki göstererek, “Şeb-i Arus bize bırakılan bir emanettir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aslına uygun olmadan Şeb-i Arus töreni düzenlemesine tepkiler devam ediyor.   Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu da yaptığı açıklamayla İBB’nin yaptığı etkinliğin kabul edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “ Geçtiğimiz hafta, 17 Aralık günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen ve temel değerlerimiz, inançlarımız ve kimliğimize doğrudan saldırı niteliğindeki şaklabanlıkları kabullenmemiz mümkün değildir. Anılan toplantıda sergilenen tavırlar öncelikle bizlere ve toplumumuza hakaretin ötesinde harimi ismetimize bir tasalluttur. Gerek Sema heyetinin teşekkülünde, gerekse icrasında sergilenen gayri İslami, gayri ahlaki tavır ve hareketler dikkatimizden kaçmadı.

BÖYLE BİR ETKİNLİĞİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

Hazreti Pir’in "Sağ olduğum müddetçe, Kur'an'ın kölesi, bendesiyim; Ben Muhammed Muhtar’ın yolunun tozuyum; Benim sözümden bundan başkasını, bir kimse naklederse; Ben ondan da bizarım, onun sözünden de" şeklinde tarafını ve bağlılığını gösterdiği değerleri hedef alan bu toplantı ve muhteviyatını şiddetle kınıyoruz.

TEK PARTİ DÖNEMİ ALIŞKANLIKLARI

Ayrıca, anılan toplantıda sergilenen tek parti dönemi alışkanlıkları ile Kur’an’ın ve ibadetlerimizin aslından koparılarak, güya Türkçeleştirilmesi provasını da not ediyoruz. Masum bir girişim olmadığı açıkça belli olan, Jakoben zihniyetin tezahürü şeklindeki bu teşebbüs milletin maşeri vicdanında yer bulmayacağı gibi, biz Sivil Toplum kuruluşlarının karşı duruşuyla da akamete uğratılacaktır.

Bir yerel yönetim biriminin halkından, milletinden bu kadar kopuk olması sonucunda gündemimizi işgal eden zihniyeti ve müsebbiplerini kınıyor, milletimizi bu yöndeki sapıklıkları tel’ine davet ediyoruz. Başta bizlere, Konya’ya emanet edilen mirasın savunucusu olacağımızı ilan eder, Konya STK Platformu olarak gerekli tepkiyi vereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum