Sayıştay açıkladı: ÇAYKUR kredi üstüne kredi çekmiş

Sayıştay açıkladı: ÇAYKUR kredi üstüne kredi çekmiş

Sayıştay Başkanlığı yaptığı denetlemelerde ÇAYKUR'un zararını ortaya çıkardı.

ÇAYKUR'un Varlık Fonu'na devriyle birlikte daha çok zarar etmeye başladı. Sayıştay raporlarında ÇAYKUR'un hem fazla kredi aldığı hem de ürünlerinde zarar ettiği ortaya çıktı.

ÇAYKUR KREDİYE MAHKUM EDİLMİŞ

Sayıştay raporunda ÇAYKUR'la ilgili, "Kuruluşun kredi kullanma ihtiyacı, esasen, birkaç ay içerisinde alınıp, hemen ödenmesi gereken yaş çay yaprağı alımlarının finansmanı ile sınırlı ve yılsonuna doğru çay satışlarından gelen hasılat ile ödenmekte iken giderek yıla yayılan ve genel nitelikte, kalıcı bir finansman ihtiyacına dönüşme eğilimi göstermektedir. Ödenemediğinden, sonraki yıla devreden kredi bakiyesinin 2016’daki 1,29 milyar TL’den, 2017 yılında 1,53 milyar TL’ye, 2018 yılında 2,06 milyar TL’ye ve 2019 yılında da 3,4 milyar TL’ye yükselerek giderek arttığı görülmektedir. Dolayısıyla bu durumun mali sonucu gelir tablosuna 395,5 milyon TL finansman gideri olarak yansımış olup, bu tutar, dönem zararının 2018’de yaklaşık yüzde 53’ü iken daha da artarak 2019’da yüzde 62,3 oranına yükselmiştir. Bankalardan ticari kredi kullanımının devamlılık arz etmesi ve son yıllarda görülen artışlar, ÇAYKUR için mevcut alım, üretim ve satış politikasının bir sonucudur." İfadeleri kullanıldı.

BİNLERCE TON ÇAY KÜFLENDİ

ÇAYKUR'un sadece kredilerle değil, çay stokları yüzünden de zarar ettiği belirlendi. Sayıştay'ın bulgularına göre, organik çay stoklarının eski yıllara ait 96 tonluk bölümünde rutubet sınır değerlerine yaklaşmış durumda. 2019 yılında söz konusu riskler artmış ve 2015-2016 yılları üretimi toplam 19 bin 878 kilogram organik çay küflenme nedeniyle imha edilerek, 218 bin 291 TL zarar edildiği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum