Sarvan: Gelişmeler devrim niteliğinde

Sarvan: Gelişmeler devrim niteliğinde

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, görev süreleri içinde devrim niteliğinde gelişmelere imza attıklarını ifade etti

Sarvan, başkanlık yaptığı dönemdeki çalışmalarını değerlendirirken, Türk hakemliğinin 3,5 yıllık süreçte çok önemli mesafeler kat ettiğini vurguladı. 29 Haziran Çarşamba günü yapılacak TFF seçimleriyle birlikte kendisinin ve MHK yönetiminin görevinin sona ereceğini hatırlatan Sarvan, şu görüşleri dile getirdi:
“18 Şubat 2008’de işbaşı yapan bir MHK Başkanı olarak aradan geçen 40 aylık süre içinde devrim niteliğindeki gelişmelere imza attık. İlk hedefimiz özellikle uluslararası alanda dip yapmış Türk hakemliğine hak ettiği itibarı kazandırmak oldu. Bunun için de yoğun emek ve çabalar sonucunda 1 yıl içinde UEFA Hakem Konvansiyonu’na üye olmayı başardık. Eylül 2009’da başlayan bu üyelik, hakemlerimizin en üst düzey standart eğitim almasını sağlarken, hakem eğitim ve kamplarında UEFA’nın danışmanlığını getirdi. 2009-2011 döneminde hakemlerimizin Avrupa’da maç yönetme sayılarındaki rekor artış ve düzenli olarak bir üst kategoriye yükselmeye başlamaları, bu üyeliğin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.”
Hakemlerin performansıyla ilgili en önemli kriterlerden birinin, uluslararası müsabakalardaki görevleri ve UEFA sınıflandırmasındaki yerleri olduğunu belirten Sarvan, 2008’de 1. kategoride bile Türk hakeminin olmadığını, bugün Cüneyt Çakır’ın elit kategoride yer alarak Avrupa’nın en iyi 25 hakemi arasına girdiğini vurguladı. Sarvan, şu anda 2. kategoride bulunan 3 hakemin de üç yıl önce daha alt kategorilerde yer aldığının belirterek, kısa sürede gerçekleşen bu yükselişin temel nedenlerinin, alanında en iyisi olan yabancı danışmanların, sezon boyunca gerçekleşen hafta sonu eğitim kamplarının ve uluslararası bağlantılar olduğunu ifade etti.
Göreve başladıklarında, hakemlerin Spor Toto Süper Lig’deki müsabaka deneyimlerinin 30 maç olduğunu üzülerek gördüklerine değinen Oğuz Sarvan, 2011 yılı haziran ayı itibarıyla bu rakamın 71.7’ye çıktığını, mevcut sistem devam ettiğinde 2013 yılı ocak ayında 93.5 maç deneyimine ulaşılarak Avrupa’nın en üst 5 liginin ortalamasının yakalanacağını bildirdi. Kurdukları sistemin iki yıl sonra ideal koşullara ulaşacağını, mevcut kadrolardan en iyi verimin alınmaya başlanacağını ve hata oranının en aza ineceğini dile getiren Sarvan, şunları kaydetti:
“Bugün görev yapan kadrolar geleneksel yöntemlerle belirlenmişti ve yapabileceklerinin de en iyisini yapmaya çalıştı. Gelecek nesli oluşturacak kadroları daha modern yöntemlerle ve teknoloji kullanarak belirlemekteyiz. Bunun için de ‘Mükemmel Hakemliğin Merkezi’ programını başlattık. Bu programı, UEFA’dan sonra üye federasyonlar içinde ilk uygulayan olmak, mevcut TFF Başkanı ve yönetiminin vizyonunu gösteriyor. Her biri 1 hafta süren 6 kampta 30 yaşın altında 144 hakem teorik ve uygulamalı eğitim aldı. Bir hakemin, geleneksel yöntemlerle yıllarca bölük pörçük öğrenebildiği bilgiler ve yöntemler bir hafta içinde planlı ve derli toplu olarak aktarıldı. Geleceğin üst klasman hakemleri olacak olan bu arkadaşlarımız, çıtayı çok daha yukarıya taşıyacak.” Oğuz Sarvan, yeni dönemde İzmir 9 Eylül Üniversitesindeki görevini sürdüreceğini bildirdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.