Sarıkamış Deniz Şehitleri Törenle Anıldı

Sarıkamış Deniz Şehitleri Törenle Anıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Sarıkamış Deniz Şehitleri düzenlenen törenle anıldı.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Sarıkamış Deniz Şehitleri düzenlenen törenle anıldı. Törene Ereğli protokolü yanı sıra Sarıkamış Belediye Başkanı Ahmet İlhan Özbilen de katıldı. Yağmur altında düzenlenen törende Sarıkamış Şehitler Anıtı'na çelenk bırakıldı.

1.Dünya Savaşı sırasında, Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithatpaşa adlı nakliye gemileri Kafkasya cephesine yardım götürüyordu. 7 Kasım 1914’te Rus donanması tarafından Ereğli açıklarında batırılması sonucu gemilerdeki mürettebat şehit oldu. Sarıkamış 'ta donarak şehit olan 90 bin askere kışlık giysi, erzak ve mühimmat götürürken şehit olan gemilerin mürettebatı anısına tören düzenlendi.

Ereğli Sahil Bandı'nda bulunan ve Kafkas Cephesi'nde şehit olan Ereğlili 65 askerin isimlerinin de yazılı olduğu Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı'nda gerçekleştirilen törene Kaymakam İbrahim Çay, Karadeniz Bölge Komutanı Albay Yalçın Enç, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Sarıkamış Belediye Başkanı AK Partili İlhan Özbilen, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende ilk olarak saygı durulu ve İstiklal Marşı okundu. Şehitler için Sarıkamış Anıtına Kaymakam İbrahim Çay, Karadeniz Bölge Komutanı Albay Yalçın Enç, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından ve daha sonra Sarıkamış Belediye Başkanı AK Partili İlhan Özbilen tarafından çelenkler kondu.

Törende ilk konuşmayı yapan Sarıkamış Belediye Başkanı AK Partili İlhan Özbilen, "Bugün bu topraklar üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşıyorsak ki ecdadımızın Çanakkale' de Dumlupınar' da Sarıkamış'ta Yemen' de şehit olan askerlerimize borçluyuz." dedi.

"DONANMA DESTEĞİ OLMAYAN KARA HAREKATI BAŞARILI OLAMAZ2

Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, yaptığı konuşmasında donanma desteği olmayan hiç bir kara harekatının başarılı olmayacağını, bunun da sembolünün Sarıkamış Deniz Şehitleri anıtı olduğunu söyledi. Sönmez, "Bu gördüğünüz anıt çok büyük bir sembol. Bunu öncelikle Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç paşamıza borçluyuz. Arkasından donanma komutanımıza ve Karadeniz Bölge komutanlığımıza borçluyuz. Ama, en büyük emek sayın belediye başkanımızındır. Başkanım bir şeye önderlik etti. Bakın Sarıkamış şehitleri diyoruz. Sarıkamışlı şehitler demiyoruz. Onlar Anadolu'nun her yerinden koşup gelen şehitlerdir. Sarıkamış'ta anıtlar ve heykeller var. Onlar tüm Anadolu'yu sembolize ediyor. Bugün Türkiye'nin her ilinde, ilçesinde bir Sarıkamış şehitleri anıtı yapılsa belki o zaman borçlarını ödeyebiliriz. Eğer bu üç gemi Trabzon' a gidebilseydi, bu malzemeler Erzurum' a gidebilseydi savaşın kaderi başka olacaktı. Belki yine yenilebilirdik, ama kırık bu kadar yüksek olmayacaktı. Son cümle olarak şunu söylemek istiyorum. Donanma desteği olmayan hiç bir kara harekatı başarılı olamaz. İşte bunun sembolü burada " dedi.

    Törende son konuşmayı yapan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise "Her satırı tarihe altın harflerle yazılan çok sayıda destan ve kahramanlığın yaşandığı Karadeniz Ereğli' de aradan geçen yıllara rağmen aklımızdan bir an olsun çıkarılmaması gereken olaylar vardır. Sarıkamış Deniz Şehitlerinin Kaflasya cephesinde amansız mücadelede hayatlarını kaybettikleri 7 Kasım 1914 de 3 nakliye gemisinin batırılması ve askerlerimizin şehit edilmesi ile son bulan olayda büyük önem arz etmektedir. Şanlı tarihimizde unutulmayacak bir çok dersin olduğunu unutmamamız lazımdır." şeklinde konuştu.

    Konuşmaların ardından tören sona erdi. 2007'den bu yana düzenlenen anma törenlerinde yapılan gemilerin batırıldığı düşünülen 9 mil açıkta denize çelenk bırakma töreni ise sabah saatlerinde gerçekleştirildi. Çelenk bırakma törenine basın mensupları alınmadı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.