Sarı pasa dikkat edin

Sarı pasa dikkat edin

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlar hububat tarımına olumlu etki ederken, bir taraftan da sarı pas tehlikesi belirdi

Bu yıl zamanında ve mevsim normalleri üzerinde düşen yağışlar nedeniyle hububat tarımında geçtiğimiz yıllara oranla daha yüksek bir rekolte beklentisi var. Yağışların mevsiminde düşmesi nedeniyle çiftçi tarlasını sulamaya dahi ihtiyaç duymadı. Fakat, Haziran ayının ortalarına kadar yağışların devam etmesi, ‘sarı pas hastalığı’ tehlikesini gündeme getirdi. Büyük oranda kalite ve rekolte kaybına neden olabilen bu hastalık Konya Ovası’nda bazı bölgelerde görülürken, hastalığın hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olması nedeniyle ilerlememiş olması sevindirdi.

SARI PAS KORKTUĞUMUZ KADAR ETKİLİ OLMADI

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Konya Ovası’nda başta Obruk, Cihanbeyli, Hatunsaray, Yunak ve Seydişehir olmak üzere birçok bölgede sarı pas hastalığına rastlandığını fakat bunların alınan önlemler neticesinde yaygınlaşmadığını ifade etti. Sarı pasın ekilen buğdayın çeşitliliğine ve dayanıklılık düzeyine göre etkisinin değişebileceğini belirten Özkan Taşpınar, “Hastalıklara karşı dayanıksız olan tohumların ekildiği tarlalar sarı pas hastalığına yakalanma riski açısından öncelik oluşturuyor. Sarı pas hastalığı yapraklarda beliren sarı noktacıklardan anlaşılıyor. Başağın en son yaprağı olan ve bayrak yaprak adı verilen yaprakta bu sarı lekenin görülmesi halinde yüzde 50’lere varan oranlarda verim ve kalite kaybı oluşabiliyor” dedi.

İKLİM ŞARTLARI HUBUBATI KORUDU

Yağışların bir taraftan rekolte açısından iyi bir sonuç çıkmasına vesile olduğunu diğer taraftan da bir risk olarak sarı pasın belirlemesinde etkili olduğunu dile getiren Taşpınar, “Aslında yağışlar bizi korkutmuştu. Bölgemizde yoğun bir sarı pas riski bekliyorduk, fakat korkulanın olmaması bizi sevindirdi. Bu da iklim şartlarının elverişli gitmesinden kaynaklandı. Nisan ayında yağışlar yoğun bir şekilde düştü. Bu dönemde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altındaydı. Özellikle gece sıcaklık dereceleri büyük ölçüde düştü. Bu da sarı pasın oluşmamasında etkili oldu” diye konuştu.

Sarı pas riskinin tamamen bitmediğini ve buğday yeşil kaldığı sürece tehlikenin devam ettiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar çiftçilere de tavsiyelerde bulunarak, “Bu dönemde yağışların devam etmesi sarı pas riskinin de devam etmesine neden olur. Çiftçilerimiz tarlalarını sık sık kontrol etmeli ve bu hastalığın görülmesi halinde hemen ilaçlama çalışması yapılması gerekir. Tarlaların içinde bulunan yabancı otlar ve anlardaki otlar da bu tehlikeyi tetiklemektedir” ifadelerini kullandı.

YAĞIŞLAR HAFTA SONUNA KADAR SÜRECEK

Meteoroloji Konya Bölge Müdürü Erol Aydın ise Konya ve bölgesinde yağışların hafta sonuna kadar sağanak şekilde etkili olacağını bildirdi. Çiftçinin en büyük korkusu olan dolunun görülme riskinin az olduğunu söyleyen Aydın, “Yağışlar hafta sonuna kadar aralıklarla devam edecek. Hafta sonundan itibaren yağışların bölgemizi terk etmesi bekleniyor. Sıcaklıklar da en yüksek 23-25 derece, en düşük 13-14 derece arasında olacak” dedi.

RASİM ATALAY

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.