Sarayönü'nde kırsal kalkınma konusunda muhtarlar bilgilendirildi

Sarayönü'nde kırsal kalkınma konusunda muhtarlar bilgilendirildi

Sarayönü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından belediye başkanları, sulama kooperatifi başkanları ve köy muhtarlarına Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi ile ilgili bilgilend

Sarayönü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından belediye başkanları, sulama kooperatifi başkanları ve köy muhtarlarına Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
Kaymakam Kemal Yıldız, Kaymakamlık binasında yapılan toplantıda, yatırım programının ekonomik yatırımlar ve toplu basınçlı sulama sistemi yatırımları adı altında iki başlık altında toplandığını kaydetti.
Yıldız, ''Ekonomik yatırımlar destekleme programı kapsamında; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerinin yapımı ile kapasite artırımı ve teknoloji yenilemesi, yer alıyor'' dedi.
Tarımsal ürünlerin işlenmesi kapsamında, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım tekliflerinin hibe desteği kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirten Yıldız, şunları kaydetti:
''Sert kabuklu meyveler bu madde kapsamında değildir. Yatırımcılar bu Tebliğ kapsamında ekonomik yatırım konularında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusunda bulunabilir. Koyun, keçi ve manda konularında sabit yatırım projeleri desteklenir. Toplu basınçlı sulama sistemi yatırımları kapsamında ise kamu kurumlarınca yapılmış mevcut sulama tesislerinin basınçlı sulama tesisine dönüştürüldüğü, toplu basınçlı sulama tesisi yatırımlarına yönelik proje başvurularını kapsar. Hibe proje başvuruları kapsamında, mevcut sulama tesislerinin mutlaka daha önceden planlama ve fizibilite raporları oluşturulmalı, projelendirilmeli, başvuru tarihinden önce suyun kullanımına yönelik olarak ilgili kuruluştan uygun görüş alınmalı ve proje başvuruları ile birlikte ibraz edilmelidir.''
Yatırım programına başvuru yapacakların Mayıs ayı sonuna kadar süresi olduğu açıklandı.
Programa, Sarayönü Kaymakamı Kemal Yıldız, Sarayönü Belediye Başkanı Mehmet Güney, Ladik Belediye Başkanı Şükrü Tınas, Çeşmelisebil Belediye Başkanı Yunus Demirci, Başhüyük Belediye Başkanı Hüseyin Tavlan, Gözlü Belediye Başkanı Muammer Özşahin, Kurşunlu Belediye Başkanı A.Sami Ülker, Gözlü Sulama Kooperatifi Başkanı Hanefi Ülker, Başhüyük Sulama Kooperatifi Başkanı Musa Tutar, Ladik Sulama Kooperatifi Başkanı Sabri Kara, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Karlı, Yazı İşleri Müdürü Abide İşçi, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Ahmet Turan ve köy muhtarları katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.