Sanayici çözüm bekliyor

Sanayici çözüm bekliyor

Büyükhelvacıgil, sanayicinin sadece para değil, rakipleriyle eşit şartlarda rekabet edecek, üretimin önünü açacak, istihdamın, işverenin üzerindeki yükü indirecek radikal reformlar beklediğini söyledi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil yaptığı açıklamada, 2007 yılının ikinci yarısından bu yana dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıların etkisini bugün daha iyi anlamaya başladıklarını belirtti. 
Aslında krizin temelinde piyasalarda yaşanan nakit sıkıntısının olduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, bugün Türkiye'deki esnaf ve sanayicilerin de bu nakit sıkıntısını yaşadığını bildirdi. 
Bu zor dönemde cansuyu kredi desteğinin, reel sektörün desteklenmesi, uygun faiz ve limitlerle kredi kullanımının yaygınlaştırılması ve küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ile ticari nitelikli firmaların içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlama adına önemli olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, bu tür desteklerin her zaman yapılması gerektiğini söyledi. 
KOBİ'lere ve esnafa, bu ülkenin insanlarına daha fazla iş ve aş getirecek projeler oluşturmaları adına desteklerin sürmesi gerektiğini belirten Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: 
''Küresel krizin kendisini her geçen gün hissettirdiği ve sıkıntılı günlerin yaşandığı bu sıralarda can suyu kredisi gerçek anlamda KOBİ'lerimiz için can suyu olmuştur. Rakiplerle eşit seviyede mücadele etmemiz için para desteğinden önce işverenin sırtındaki yüklerin bir bölümünün alınması gerekiyor. Cansuyu Kredi Desteğini hayata geçirenlere teşekkür ediyoruz ancak bu yeterli değil. Sanayici sadece para değil, rakipleriyle eşit şartlarda rekabet edecek, üretimin önünü açacak, istihdamın, işverenin üzerindeki yükü indirecek radikal reformlar bekliyor. Türk ekonomisine, üretime ve istihdama destek olunmasını bekliyoruz.'' 
Büyükhelvacıgil, özel sektöre verilen desteklerin Türkiye'yi 2010 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine yaklaştıracağını dile getirerek, ''Türkiye'nin dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasında yer almasını istiyoruz. Bu sıkıntılı ortamda iş yerimizi, fabrikamızı, üretimimizi feda etmeden ayakta kalabilmeyi sağlamak lazım'' diye konuştu. 
Bu hedefe ulaşmanın günübirlik çalışmalarla olmayacağını kaydeden Büyükhelvacıgil, şöyle devam etti: 
''Unutulmaması gereken bir gerçeğe dikkat çekmek istiyorum. Bir ülke sanayicisiyle büyür, girişimcisiyle büyür. Sizin sanayiciniz ne kadar güçlüyse, girişimci sayınız ne kadar fazlaysa ülkeniz de o kadar güçlüdür. Bu gerçekten hareketle özel sektörün finansman noktasında desteklenmesi, bu desteğin doğru ve zamanında verilmesi çok önemlidir. Ancak sanayiciye sadece finansman noktasında destek verilmesi yetmez, yapısal değişikliklerin de bir an önce yapılması gerekmektedir.'' 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.