Sanayi Üretimi Yüzde 5,8 Arttı

Sanayi Üretimi Yüzde 5,8 Arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 5,8; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 5,8; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Eylül ayı ve 3. çeyreğe ait sanayi üretim endeksi verilerini paylaştı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörlerinde 2013 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8 elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 arttı.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI İMALATI ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

BİLGİSAYAR, ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en fazla artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında oldu. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 33,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 17,1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması imalatı, yüzde 16,7 ile mobilya imalatı takip etti.

ULAŞIM ARAÇLARI İMALATI AZALDI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre azalış yüzde 6,1 ile diğer ulaşım araçları imalatında görüldü.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ 3. ÇEYREK VERİLERİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,3 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7 arttı. Sanayinin alt sektörlerinde 2013 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,4 azaldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.