Samsun'da 18 Bin 199 Üreticiye 23 Milyon Lira Fark Ödemesi

Samsun'da 18 Bin 199 Üreticiye 23 Milyon Lira Fark Ödemesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’ne göre 2012 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğine dair Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Samsun’daki 18 bin 199 üreticiye.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’ne göre 2012 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğine dair Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Samsun’daki 18 bin 199 üreticiye toplamda 23 milyon 584 bin 508 lira fark ödemesi desteği verildi. Fark ödemesi destekleriyle ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 2013 yılında fark ödemesi desteğine tabi buğday, çeltik, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve dane mısır üreticilerini desteklenmesi çalışmalarının da başladığını açıkladı.

Hububatta buğday ve çeltik, yağlı tohumlu bitkilerde ise yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve dane mısır üreticilerine yapılan fark ödemesi destek çalışmalarının tamamlandığı bilgisini veren İl Müdürü Kadir Güven, üreticilerin üretim, satış, müstahsil makbuzu ve ilgili diğer belgelerle yaptıkları müracaatlara istinaden yapılan çalışmalar sonuçlandırıldığını kaydetti. Güven, "2012 Yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat Fark Ödemesi Desteklemesiyle ilgili olarak üreticilerimize yapılan destekleme miktarları belli olmuştur. Konu dahilinde 2012 yılında buğday, çeltik için 3 dönem halinde ilçelerdeki 11 bin 715 adet işletmeye (çiftçi, zirai firma) 12 milyon 281 bin 514 lira, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve dane mısır için 2 dönem halinde 6 bin 484 adet işletmeye 11 milyon 302 bin 993 lira olmak üzere toplamda 18 bin 199 adet işletmeye 23 milyon 584 bin 508 lira ödeme yapılmıştır." bilgisini verdi.

Ayrıca 2013 Yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Desteğine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği’nin 21 Eylül 2013’te Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Güven, "2013 yılında fark ödemesi desteğine tabi İlimiz ürünlerinden buğday, çeltik, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve dane mısır üreten üreticilerimizin desteklenmesi çalışmaları başlamıştır. 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren çiftçilerimizin ilgili başvuru evraklarıyla ilçe müdürlüklerimize müracaatlarını kabul ediyoruz. Destekleme ödemeleri bu ve bundan sonraki yıllarda artarak devam edecek." ifadelerini kullandı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.