Sağlık Bakanlığı: 5 Yaşından Küçük Çocuğu Olan İl Dışına Görevlendirilmeyecek

Sağlık Bakanlığı: 5 Yaşından Küçük Çocuğu Olan İl Dışına Görevlendirilmeyecek

Sağlık Bakanlığı, bakanlık ve bağlı kuruluşlardaki geçici görevlendirmeleri düzenleyen yeni bir genelge yayımladı. Genelgeye göre il dışına geçici görevlendirilmek üzere personel talep edilen taşra teşkilatınca görevlendirilmek üzere...

Sağlık Bakanlığı, bakanlık ve bağlı kuruluşlardaki geçici görevlendirmeleri düzenleyen yeni bir genelge yayımladı. Genelgeye göre il dışına geçici görevlendirilmek üzere personel talep edilen taşra teşkilatınca görevlendirilmek üzere öncelikle gönüllü olan personel değerlendirmeye alınacak. Görevlendirilecek olan personelin son 1 yıl içerisinde il dışına geçici göreve gitmemiş olmasının yanı sıra gebe veya 5 (beş) yaşından küçük çocuğu olan bayan personel il dışına gönderilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Geçici Görevlendirme başlıklı bir genelge yayımladı. Ülkemizde mevcut sağlık insan gücünün bölgeler arası ve iller arası dengeli dağılımını sağlamak için çeşitli tedbirler alındığı belirtilen genelge de, “Bu kapsamda 5371 sayılı Kanun ile hekimlere devlet hizmeti yükümlülüğü uygulaması getirilmiştir. Buna rağmen; ülkemizdeki sağlık insan gücü yetersizliği, devlet memurlarının 657 sayılı Kanundan kaynaklanan mazeret nedeniyle yer değişikliği, istifa, emeklilik, izin gibi özlük haklarının kullanılması, toplu nüfus hareketleri, doğal afetler gibi olağan dışı haller nedeniyle ortaya çıkan sağlık hizmeti sunumu ihtiyacını karşılamak için ihtiyaç olan yerlere zorunlu olarak sağlık personeli görevlendirilmektedir.” denildi.

Sağlık hizmetlerinin ülke genelinde eşit ve dengeli bir şekilde sunulabilmesinin amaçlandığı kaydedilen genelge de, “Doluluk oranı yüksek olan illerde görev yapan 657 sayılı Kanuna tabi personelden, ihtiyaç bulunan illere Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11’inci maddesi hükümlerine göre süreli olarak görevlendirme yapılmaktadır. Yönetmeliğin 11’inci maddesinin 1’inci fıkrasında ‘Bakanlık ve bağlı kuruluşlar önceden duyurmak suretiyle talepte bulunan personeli geçici olarak görevlendirebileceği gibi ihtiyaç halinde re'sen de görevlendirebilir. Re'sen görevlendirilen personel için süre bir mali yılda iki ayı geçemez.’ ve son fıkrasında ‘Geçici görevlendirmeye ilişkin usul ve esaslar Bakanlık ve bağlı kuruluşlarınca belirlenir.’ hükümleri yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Genelgede, yapılacak geçici görevlendirilme işlemlerinin sağlık insan gücünün dengeli dağılımı için planlama çalışmalarında azami dikkatli davranılması istendi. Personel hareketleri ve izinlerinin bir plan dahilinde yürütülmesinin sağlanması amaçlandığı vurgulanan genelgede, beklenen görevden ayrılmalar (naklen tayin, emeklilik gibi) için gerekli tedbirlerin zamanında alınması ve beklenmeyen görevden ayrılmalar (istifa, vefat gibi) için alternatif planların önceden yapılması dile getirildi.

MERKEZ TEŞKİLATLARI KENDİLERİNE BAĞLI DİĞER İLLERDE GÖREV YAPAN PERSONELİ GÖREVLENDİRİLEBİLECEK

Yapılan düzenlemelere rağmen çözüm bulunamaması durumunda sağlık hizmetlerinin aksamaması için personel ihtiyacı olan taşra teşkilatınca yapılacak işlemler genelgede şu şekilde sıralandı: “Aynı ildeki kendi teşkilatı içerisinden atama veya görevlendirme yapılmalı. Mümkün olmaması halinde Bakanlığımızın diğer bağlı kuruluşlarının sağlık tesislerinde görevli personelin görevlendirilmesini teminen İl Sağlık Müdürlüğü ile koordinasyon kurulmalı. İl içerisinden ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise il dışından görevlendirilme yapılabilmesi için bağlı bulunulan merkez teşkilatından yazılı talepte bulunulmalı. Merkez teşkilatlarınca kendi teşkilatına bağlı diğer illerde görev yapan personelin görevlendirilmeli. Mümkün olmaz ise ilgili merkez teşkilatının koordinasyonu ile diğer personelden görevlendirme yoluna gidilmeli. Geçici görevli personelin görev yapacağı yerin ilgili taşra teşkilatlarının, personelin barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için yardım ve kolaylık sağlamalı. Personel ihtiyacı devam ediyor ise geçici görevli personelin görev süresinin dolmasından 10 (on) gün önce yeni görevlendirme talebi hakkında gerekli tedbirlerin alınmalı. Geçici görevlendirilen personelin, geçici görev yerine başlamasından itibaren görevlendirilme onayında belirtilen süre kadar fiilen çalışmasının sağlanmalı.”

GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLECEK PERSONEL ÖĞRENİM MAZERETİ NEDENİYLE ATANMIŞ OLMAMALI

Genelge de il dışına geçici görevlendirilmek üzere personel talep edilen taşra teşkilatını alacağı önlemler şu şekilde belirlendi: “Görevlendirilmek üzere öncelikle gönüllü olan personelin değerlendirmeye alınmalı. Görevlendirilecek olan personelin son 1 (bir) yıl içerisinde il dışına geçici göreve gitmemiş olmalı. Personelin eşinin yurt dışında veya il dışında geçici görevde olması halinde bu durumunu belgelendirmeli. Personelin bayan olması durumunda, gebe veya 5 (beş) yaşından küçük çocuğunun olmamalı. Personelin eşinden ayrılmış olması halinde, velayetinin kendisinde bulunması şartıyla 13 yaşından küçük çocuğunun olmamalı. Personelin sağlık mazereti nedeniyle atanmış olmamalı. Personelin öğrenim mazereti nedeniyle atanmış olmamalı. (öğrenim mazereti nedeniyle atananların eğitim ve öğretim dönemi dışındaki zamanlarda değerlendirmeye alınmalı) Personelin görev yaptığı sağlık biriminde çalıştığı unvan ve branşta tek olmamalı. Geçici olarak görevlendirileceği bildirilen personel hakkındaki bildirim yazısında personelin adı, soyadı, sicil numarası, telefon (sabit ve GSM) numarası, görev yerinin belirtilmeli. Geçici olarak görevlendirilmek üzere ismi bildirilen personele görevi ihmal etme kastıyla izin/rapor verilmesine müsaade edilmemeli, edenler hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemlerinin hemen başlatılması ve neticenin ilgili merkez teşkilatına bildirilmeli.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.