Sağ salim geri geldiler!

Sağ salim geri geldiler!

Rida Derneği tarafından düzenlenen organizasyonla Kenya'ya giden ve Kenya'da gözaltına alınan yardım ekibi bugün akşam saatlerinde Konya'ya geldi

Rida Derneği tarafından düzenlenen organizasyonla Kenya'ya giden ve Kenya'da gözaltına alınan yardım ekibi bugün akşam saatlerinde Konya'ya geldi. Aralarında Konya Televizyonu ekibinin de bulunduğu gönüllüler, Havaalanı'nda karşılandı. Gönüllüler, yaşananları anlattı

Kurban Bayramı öncesinde düzenlenen yardım organizasyonu çerçevesinde Kenya'ya giden Konyalı yardım heyeti Kenya'da hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmış ve bir gün boyunca nezarette bekletilmişti. Heyet içerisinde Konya Televizyonu Haber Müdürü Ali Sait Öge ve Konya Televizyonu Kameramanı Aydın Günaslan da vardı. Türk hükümetinin de baskıları sonucu gözaltına alınan Konyalı yardımseverler önceki gün akşam saatlerinde yola çıktı. Heyet, bugün Konya'ya geldi. Konya Havaalanı'nda sevinçle karşılanan heyet, Kenya'da yaşadıklarını anlattı.

Rida Derneği'nin Kenya'da yaptığı sünnet, yetim ve kurban organizasyonuna katılmak üzere Kenya'ya giden heyet içerisinde bulunan Konya Televizyonu Haber Müdürü Ali Sait Öge, Havaalanı'nda gazetecilere açıklama yaptı. Ali Sait Öge, “Oldukça şaşkın durumdayız. 12 kişilik bir ekiple gitmiştik. Gittiğimiz günlerde bir sorun yaşamadık. Ama son gün ilk olarak arkaçlarımıza el koydular. Bundan bir gün sonra da hiçbir gerekçe göstermeden, sadece bir manzara fotoğrafı çekmiştik. Bu nedenle gözaltına alındığımız söylendi. Sivil bir polisin ihbar etmesi sonucu çok sayıda resmi polis gelip bizi gözaltına aldı. Fotoğrafları çeken biz olmamıza rağmen, diğer gruptaki 5 kişiyi karakola aldılar. İlk etapta kimseyi arayamadık. Bize pasaportlarınız ve kimlikleriniz kontrol edilecek ve serbest bırakılacaksınız dediler. Ama zaman geçtikçe daha da umutsuz bir hale geldik. İlk etapta Kenya Büyükelçisi'ne ulaştık. İçimizde hasta olan arkadaşlarımız vardı. Gece bırakmayacaklarını, sabaha bırakacaklarını söylediler. Geceleyin Türkiye'ye dönmek üzere yola çıkacaktık. İptal ettirdik” diye konuştu. Müslümanlara karşı ciddi bir düşmanlık yapıldığını söyleyen Ali Sait Öge, “Burada insanların Müslüman düşmanı oldukları o kadar aşikardı ki, büyükelçinin telefonuna bile ne emniyet müdürü, ne vali, ne de polis çıkmıyordu. Arkadaşlarımız 6 metrekare alanda sabaha kadar bekletildi. Hak etmediğimiz şeyleri yaşadık. Tamamen Allah rızası için, Müslümanlara hizmet götürmeye çalışıyordu bu ekip. Bizimle ilgilenen bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

TERÖR FAALİYETİ GİBİ GÖSTERMİŞLER

Kenya'ya giden aktivistlerden Dr. Fatih Soydemir de, “Ben olayın perde arkasında sanki Müslümanların o bölgede çalışmasını istemeyenlerin olduğunu algılıyorum. Ertesi gün bizi sorgulayan polisler defalarca özür dilediler. Biz Afrika'ya ilk defa gitmiyoruz. Her yıl Afrika'daki başka ülkelere gidiyoruz ve sadece Allah rızası için gidiyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır sözünü hatırlattık. Buraya sadece Allah rızası için geldiğimiz söyledik. Halkın menfaatini düşündüğümüzü söyledik. Oradaki doktorları bile eğitmeyi düşünüyorduk. Bize gösterilen muamelenin bu olmaması gerektiğini söyledik. Bizden özür dileler, bizi tutuklayandan davacı olayacağımızı söyledik. Onlar hakkında gerekli yasal işlemler başlayacak. Bu hareketler bizi yıldıramaz. Ömrüm olduğu sürece Afrika'nın değişik ülkelerine hayırlı faaliyetlerde bulunmak üzere gitmeye devam edeceğim. Gözaltına alınma gerekçemiz fotoğraf ama karakol kayıtlarına aldıklarında terör eylemi diye yazmışlar. Bizi bir terör faaliyetinde bulunuyormuş gibi göstermişler” ifadelerini kullandı.

MİSYONERLER BİZDEN RAHATSIZ OLDU

Yardım gönüllüsü Ahmet Gazi Akpınar ise, Kenya'da eğitim çalışması yürüten tek grubun Misyonerler olduğunu, kendilerinin de orada eğitim çalışması yapmasından misyonerlerin rahatsızlık duyduğunu belirterek, “Asıl problem şu, bizim periyodik olmayan aralıklarla birşeyler dağıtmamızdan memnunlar. Ama biz onları zannedersem biraz rahatsız ettik. Çünkü oradaki 2 bin yetime eğitim veriyoruz, aş veriyoruz. Burada bir dönem kalıcı konuma geçtik. Şu an buradaki yetim sayımız 2 bini aştı. Orada eğitim faaliyeti veren kuruluşlar iki grup. Birisi misyoner okulları, diğeri de biziz. Misyonerler bizden çok rahatsız oldular. Bizi ihbar edenin de bir papaz olduğunu biliyoruz. İşin en enterasan yönü de bu” diye konuştu.

BİLENDİK VE DAHA GÜÇLÜ GİDECEĞİZ

Rida Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Tamer Kalender de, Kenya'daki durumu anlattı. Tamer Kalender, “Biz Rida olarak Kenya'nın üç bölgesinde çalışıyoruz. Kakuma Kampı 20 yıl önce kurulmuş ve şimdiye kadar hiçbir yardım kuruluşu gitmemiş. Bizim burada aşevimiz, medreselerimiz var. 20 yıl sonra burada ilk defa kurban kesildi. Garissa'da bir yetimhanemiz var. burada 50 yetimimiz var. Gadap'ta ise 2 bin yetimimiz ve camilerimiz var. Burada medresede eğitim alan yetimlerimize matematik dersleri de veriyoruz. Biz burada kalıcı işler yapmaya çalışıyoruz. 365 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Hiçbir gerekçe göstermeden araçlarımıza el koydular. Bu sefer Garissa'nın çıkışında sudan bahanelerle ekibimizi tutukladılar. Bir de yanlış ekibi tutukladılar. Çok kötü şartlar altında arkadaşlarımız orada kaldı. Pislik kokan bir hücrede kaldılar. Namaz kılan kardeşlerimizi silah ve sopalarla tekrar hücreye koydular. Bölge halkı ve müslüman dernekler arkadaşlarımızı dışarıda beklediler. Hatta aralarında para toplayıp rüşvet vermeye ve kardeşlerini çıkarmaya çalıştılar. İnşallah bundan sonra hiçbir Türk yardım kuruluşu bu kadar kolay tutuklanmaz. Biz buraya kurban, yetim ve sünnet organizasyonu için gitmiştik. Sünnet organizasyonu zaten doktorlarımız tarafından gerçekleştiriliyor. Buraya giden doktorlar hep Türkiye'nin devlet memurlarıydı. Dışişlerimizin tepkisiyle bizi bıraktılar. İnşallah bundan sonra böyle şeyler yaşanmaz. Bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek. Bu bir yıldırma operasyonuydu diye düşünüyoruz. Ama biz bilendik ve bölgedeki yetim sayısını artıracağız” dedi. 

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.