Safra kesesinde 200 taş bulundu

Safra kesesinde 200 taş bulundu

Konya'da ameliyat edilen bir kadının safra kesesinden 200'e yakın irili ufaklı taş çıktı.


Şenay Başkaya (40), bir süre önce karın, sırt bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. 
Yapılan tahlillerinde safra kesesinde çok miktarda irili, ufaklı taş olduğu tespit edilen Başkaya'nın hayati tehlike arz eden taşlarının tek delikten kapalı ameliyat yöntemi alınması yönünde görüş birliğine varıldı. 
Doktorlar, Başkaya'ya durumu anlatarak Konya'da ilk kez uygulayacakları yöntem hakkında bilgi verdi. 
Geçen hafta ameliyata alınan ve yaklaşık 2 saat süren operasyonda Başkaya'nın göbek deliğinden 1 santimetrelik kesi yapılarak safra kesesinde bulunan irili ufaklı 200 kadar taş çıkarıldı. 
Ameliyatı yapan Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Vatansev, ''Normalde 4 delikten yapılan kapalı safra kesesi ameliyatı bu kez tek delikten ve göbekten yapıldı. Bu nedenle hastanın iyileşme süresi kısalıp ameliyat sonrası ağrısı azaldı ve kozmetik açıdan karın yüzeyinde hiçbir kesi izi kalmadı'' dedi. 
Kapalı ameliyatların tüm dünyada yaygınlaştığını belirten Vatansev, tek delikten ameliyat yöntemini dalak, kalın bağırsak ve diğer organ cerrahilerinde de kullanmayı hedeflediklerini ifade etti. Ameliyat sonrası kısa sürede sağlığına kavuşan Başkaya ise doktorların ilk kez farklı bir yöntem deneyeceklerini söylediğinde tedirgin olduğunu dile getirerek, ''Şimdi sağılığıma kavuştum. Tedavimde emeği geçen başta Doç. Dr. Vatansev ve ekibi olmak üzere tüm hastane personeline teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.