Sadak ve Dicle davasına erteleme kararı

Sadak ve Dicle davasına erteleme kararı

KCK sanıkları Hatip Dicle ve Selim Sadak hakkındaki davada karar çıktı

Halen KCK davası kapsamında tutuklu bulunan Hatip Dicle ile Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak 'ın, yurt dışından yayın yapan bir televizyon kanalında, 2008'de ''suçu ve suçluyu övdükleri'' iddiasıyla yargılandıkları davada ''kovuşturmanın ertelenmesine'' karar verildi.

''Suçu ve suçluyu övme'' suçundan daha önce hapis cezasına çarptırılan Dicle ve Sadak hakkındaki dava, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin hükmü bozmasının ardından Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü. Sanıkların hazır bulunmadığı duruşmaya, avukatları Levent Kanat katıldı.

Mahkeme , Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasına karar vererek, duruşmaya devam etti.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür, esas hakkındaki görüşünde, sanıklara atılı suçun 31 Aralık 2011'den önce işlendiğini belirti. ''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan 6352 sayılı Yasa'nın geçici 1. maddesindeki, ''31 Aralık 2011'e kadar, basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenmiş olup, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı'' açılan davalarda ''kovuşturmanın ertelenmesine'' karar verilebileceği düzenlemesini anımsatan Özgür, düzenleme doğrultusunda karar verilmesini istedi.

Mahkeme, sanıklara atılı eylemi, ''3. Yargı Paketi'' kapsamında değerlendirerek, ''kovuşturmanın ertelenmesine'' karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.