Rusya Uzun Vadeli Büyüme Hedefini Yarıya İndirdi

Rusya Uzun Vadeli Büyüme Hedefini Yarıya İndirdi

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev 2030’a kadar Rusya ekonomisinin dünya ortalamasının altında büyüyeceğini, ortalama yüzde 2,5’lik bir büyüme beklediklerini söyledi.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev 2030’a kadar Rusya ekonomisinin dünya ortalamasının altında büyüyeceğini, ortalama yüzde 2,5’lik bir büyüme beklediklerini söyledi. Rusya 2030’a kadar yıllık en az yüzde 4-5 büyümeyi hedefliyordu.

Ülkenin uzun vadeli ekonomik perspektifi ile ilgili sunumda konuşan Ulyukayev, Rusya ekonomisinin dünya ortalamasının altında büyüyeceği uyarısında bulundu. Rusya’nın 2 trilyon doları bulan ekonomisi 2008 krizi sonrası beklenen büyüme rakamlarını yakalayamadı.

Uzmanlara göre ekonomideki durgunluğun temel nedeni kayıt dışı ekonomi, yolsuzluk, yasaların yetersiz oluşu ve yatırımlar için elverişli ortamın beklendiği seviyede oluşturulamaması. Hükümetin ise mevcut durgunluğu gidermek için belirlediği yol haritasından ise henüz sonuç alınabilmiş değil.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, geçen hafta Reuters’a verdiği demecinde, “Ekonomik büyüme için sihirli bir formülümüz yok. Eğer varsa da biz bilmiyoruz…” ifadelerini kullanmıştı.

Ulyukayev, yıllık enflasyon rakamlarının yüzde 6 seviyesinde tutulması konusunda ise başarılı olunacağını belirtti.

Eylül sonunda Uluslar arası Para Fonu (IMF) yaptığı değerlendirmede zayıf yatırım ortamı ve küresel piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeni ile Rusya’nın büyüme rakamı beklentilerini yüzde 3,7’den yüzde 1,5’e çekmişti.

Rusya hükümeti ise ekonomik büyüme tahminini yüzde 1,8 olarak revize etmişti.

IMF’ye göre küresel ekonomide gelişme yaşanırsa, Rusya 2014’te yüzde 3 büyüyecek.

Rusya’dan yoğun sermaye çıkışı döviz kuru, yerel tahvil piyasası ve hisse senetleri üzerinde baskı oluşturuyor.

IMF’in tahminlerine göre bu yıl için bütçe açığı gayri safi milli hasılanın yüzde 0,6’sı, 2014 için yüzde 0,7’sine denk olacak. Geçen yıl yüzde 6,6 olan enflasyon rakamları ise 2013 sonunda yüzde 6,2 ve 2014’de de yüzde 5,3 olarak gerçekleşecek. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.