Rusya, Türkiye’den Süt Ve Balık Ürünleri İthalatı İçin Düğmeye Bastı

Rusya, Türkiye’den Süt Ve Balık Ürünleri İthalatı İçin Düğmeye Bastı

Rusya, Türkiye’den hayvan ve süt ürünlerinin ithalatıyla ilgili süreci başlatıyor.

Rusya, Türkiye’den hayvan ve süt ürünlerinin ithalatıyla ilgili süreci başlatıyor. Rus kaynaklar, ilk aşamada Türkiye’de 6 fabrikada denetleme yapacaklarını açıkladı.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “22 Ağustos tarihine kadar Rusya ve Kazakistan arasındaki Gümrük Birliği kapsamında ilgili uzmanlarımız Türkiye’nin 6 fabrikasında denetleme yapacak. Bunların 3’ü süt, diğerleri ise balık ürünleri fabrikası. Rosselhoznadzor kalite ve ürünlerin güvenli olup olmadığını yerinde inceleyecek. Konuyla ilgili Türkiye Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan yazı da aldık. Bu sürecin ardından Rusya’ya ihracat yapacak Türk firmalarını belirleyeceğiz.” dedi.

Türk süt ve hayvan ürünlerinin ithalatına ilgi duyduklarını vurgulayan Alekseyenko, “Daha önce Rosselhoznadzor Başkanı Sayın Sergey Dankvert, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hayvan ürünleri, süt ve süt ürünleri ithalatına bir kısım denetim ve sınırlamalar getirildiği gerekçesiyle oluşan alanın Türkiye’nin doldurma şansı olduğunu belirtmişti. Türkiye’nin böyle bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Nisan ayında Antalya’da gerçekleşen Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında tarım ürünleri ticareti ile ilgili konuyu masaya yatırdıklarına değinen Dankvert, “Rusya ve Türkiye arasında tarım ve gıda alanında ticaretin geliştirilmesi kararı aldık. Türk şirketleri, özellikle de süt ve peynir üreticilerinin Gümrük Birliği şartlarını yerine getirmesi durumunda, Rosselhoznadzor gerekli sertfikasyon izinlerini sağlayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Türk makamları da Cihan Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamada 20’ye yakın Türk şirketin Rusya pazarına girmek için başvuruda bulunduğunu, öncelikle Avrupa Birliği’ne ihracat izinleri olan şirketler olmak üzere diğerlerine de incelemelerin yapılmasının ardından izinlerin çıkacağını belirtmişti. Türkiye, Sovyetler Birliği döneminde kalma yasak nedeni ile Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı yapamıyordu. Türkiye beyaz et ve yumurta olmak üzere Rusya’ya tarım ürünleri ihracatını genişletmek istiyor.

Türk yetkililere göre, süt ürünlerinin yanı sıra su ürünleri ihracatına gelen izinlerle birlikte Rusya’ya gıda ürünleri ihracatı 2013’te 1,5 milyar doları aşabilir. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.