Rusya Merkez Bankası: Yeni Yaptırımlar Büyümeyi Etkiler

Rusya Merkez Bankası: Yeni Yaptırımlar Büyümeyi Etkiler

Rusya Merkez Bankası Avrupa Birliği’nin açıkladığı yeni yaptırımların ve ABD’nin bu yönde alacağı ek kararın Rusya ekonomisi üzerinden olumsuz etkisi olacağını açıkladı. Rusya’nın Temmuz-Aralık dönemi büyüme rakamlarında yaptırımlar...

Rusya Merkez Bankası Avrupa Birliği’nin açıkladığı yeni yaptırımların ve ABD’nin bu yönde alacağı ek kararın Rusya ekonomisi üzerinden olumsuz etkisi olacağını açıkladı.

Rusya’nın Temmuz-Aralık dönemi büyüme rakamlarında yaptırımlar etkili olacak. Açıklanan rapora göre, ikinci yarıyılda yaptırımlar Rus şirketlerini ve dolayısı ile de Rusya ekonomisini küçültecek.

Rusya’nın ikinci yarı yılda büyüme rakamları yüzde 0,2’ye kadar geriler ve yıllık ortalama da ancak yüzde 0,4’ü bulur.

Rusya’nın Batılı ülkelerden gıda alımını durdurması ise içerde enflasyonu tetikliyor. Kısa vadede tüketici fiyatlarında artışlar hissedilmeye başlar. Rusya Federal İstatistik Servisi’nin verilerine göre 1 Eylül’den itibaren yüzde 0,2 artan enflasyon yıllık bazda yüzde 5,8’e yükseldi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı 2014 için enflasyon rakamını yüzde 7,2’ye yükseltmişti. 2015’de yüzde 6,5’e gerilemesi beklenen enflasyon, 2016’da yüzde 4,5’e düşecek.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.