RTÜK'ten argo ve komploya ceza!

RTÜK'ten argo ve komploya ceza!

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kulüpler Birliği ve federasyonun isteği üzerine yeni kararlar aldı.

2. devre spor programlarından hakemlere hakaret etmek, argo dil kullanmak ve komplo teorilerini gerçek gibi anlatmaya ağır ceza geliyor.

Geçtiğimiz pazar günü Çengelköy İskele Balık Restoranı ilginç bir öğle yemeğine evsahipliği yaptı.. RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım, Federasyon Başkanı Mahmut Özgener ile 2. başkanı Lütfi Arıboğan, Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem ve Lig TV Genel Müdürü Şansal Büyüka’nın katıldığı kapalı devre toplantıda sezonun ikinci devresindeki TV programlarında ne tür düzenlemeler yapılması gerektiği masaya yatırıldı..
Aslında bu işin başlangıcı, ilk yarı sonunda MHK’nin federasyona yaptığı başvuru oldu.. Hakemler “TV yorumcuları bizi çok ağır eleştiriyor. Bundan olumsuz etkiliyoruz” deyince federasyon ve Kulüpler Birliği, “Gerekirse hatalı pozisyonların görüntüleri TV’de yayınlanmasın” noktasına kadar geldiler. Yayıncı kuruluş Lig TV bu fikre karşı çıkarak “Rekabet Kurulu buna izin vermez.. Naklen yayında yer alan her görüntüyü, diğer kanallara dağıtmamız gerekir” şeklinde çıkış yaptı.. 3 hafta önce RTÜK Başkanı dışında aynı ekip federasyon binasında konuyu enine boyuna tartışmıştı.. Pazar günü de yapılacak değişiklikler için ilk kararlar alındı..
Zahid Akman, “tartışmalı hakem görüntülerinin” yayınlanmasını engelleyecek herhangi bir kanun maddesinin bulunmadığını söyleyip, bunun yerine RTÜK’ün 3 konuda çok kararlı bir tutum sergileyeceğinin garantisini verdi:
1. Argo konuşmalar, 2. Komplo teorileri, 3. Ekranda kavga.. Yeni düzenlemeye göre, spor programlarında şov amaçlı tartışmalar yapılması, doğruluğu test edilmemiş olayların gerçekte varmış gibi yansıtılması ve argo dil kullanılması halinde önce TV’deki spor programlarına uyarı gelecek, tekrarı halinde iş ekran karartmaya kadar gidecek.
Cuma günü TV yöneticilerini toplantıya çağıracak olan Akman, kanallara şu tebligatı yapacak: “Hakem tartışılabilir.. Ama dakikalarca bunun uzatılması, ”Ben o hakemin lisansını yırtarım“, ”Hakemin gözüne gözlük“, ”O hakem adam değil“ şeklindeki ifade tarzları kesinlikle yasak olacak.. Eleştiri serbest ama futbolun marka değerini düşürecek kişisel hakaretler ağır şekilde cezalandırılacak..”
Son yıllarda müthiş bir kirlenme yaşayan spor ekranının yeni düzenlemelerle nasıl bir forma gireceği ise merak konusu. Bu arada tribünlerdeki kirlenme ile ilgili de bazı kararların alınacağı ve bu konuda da yetkililerle bir toplantı düzenleneceği öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.