Romanov Koyunu Hayvancılar İçin Umut Oldu

Romanov Koyunu Hayvancılar İçin Umut Oldu

Ardahan Sanayici ve İş adamları(ARSİAD) Genel Sekreteri Mustafa Akar, Ardahan'da hayvancılıkla uğraşan vatandaşları umutlandıracak proje ve açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarına hayvancılıkta verimin arttırılması ve de alternatif hayvancılık...

Ardahan Sanayici ve İş adamları(ARSİAD) Genel Sekreteri Mustafa Akar, Ardahan'da hayvancılıkla uğraşan vatandaşları umutlandıracak proje ve açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarına hayvancılıkta verimin arttırılması ve de alternatif hayvancılık hakkında bilgi veren Akar, Ardahanlıları heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu. ARSİAD bünyesinde kurulu olan Gıda ve Hayvancılık Komitesi'nin yaptığı araştırmada Ardahan iklim şartlarına uyumlu ve büyük hayvancılığa oranla daha kazançlı olan bir koyun cinsinin araştırma sonuçlarını basınla paylaştı.

Akar, "Romanov koyunun en önemli özelliği olan yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti ile birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Yüksek döl verimine sahip bu ırk, koyun ırkları içerisinde 3- 4 aylık yaş gibi en erken cinsi olgunluğa ulaşan özelliği ile dikkati çekmektedir. Bununla birlikte mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır. “Kuzu makinesi” olarak dünya literatürüne geçen romanov ırkını diğer prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran ve avantajlı kılan özelliklerinden birisi de, kuzuların da yaşama gücünün yüksek olmasıdır.

Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere

(12-13 km) yürüme kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre(12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri ,yaşadıkları bölgelere adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov Koyun Irkını vazgeçilmez ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılmaktadır. romanov koyunu herhangi bir başka ırkın kanını taşımayan saf bir ırktır. Bu özelliği nedeniyle melezlemede arzulanan melez azmanlığı ile artan kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Çift kaslılık genini taşıyan romanov ırkı, melezlemeler de özellikle ilk jenerasyonda ki kuzularda yemden yaralanmayı iki kat iyileştirdiği, yüksek kalitede karkas üretip karkasta değerli parçalarda belirgin artış sağladığı tespit edilmiştir.

Anavatanı Rusya olan romanov koyunu kanaatkar bir ırk olup soğuk ve sıcak iklime uyum sağlamış kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapağıya sahiptir. Çift katlı (Double coated) yapağı örtüsüne sahip olan Romanov Irkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar,mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov Koyunu bu eşsiz deri ve yapağı özelliği ile,Fransa ve İngiltere’de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır. Romanov koyunu fiziki özellikleri; Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg olup ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80 ve dişilerde 40-50 kg civarındadır. 6-7 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kilogramdır. Bacakları vücutlarına göre biraz kısadır. Her iki cinsiyet boynuzsuz olup baş ve bacaklarda beyaz lekeler bulunur. Dişilerde döl veriminin yüksek oluşuna işaret eden bel çukuru dikkat çekici şekilde belirgin iken erkeklerde ise vücut arkadan öne doğru gelişme gösterip döş kısmı kaslı olup ve yele şeklinde kıllarla kaplıdır. Kuzularda ilk doğduklarında siyah kıl tipi, parlak siyah renkli olup ilerleyen yaşlarda grimsi mavi yapağı örtüsüne sahip olurlar. 100 günlük lakasyonda 150 kilogram rekortmen hayvanlardan 200-250 kilo civarında süt alınabilmektedir. Sütteki yağ oranı yüzde 7,5 olup folik asit miktarı bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahiptir. Yılda 2 doğum veya iki yılda 3 doğum özelliğine sahip Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat civarında olup diğer tüm koyun ırklarından daha uzundur." şeklinde konuştu.

Ayrıca konuşmasının sonlarında Akar, hayvancılıkla uğraşanların biraz cesaretle değerini yitiren hayvancılığı tekrar şahlandırması an meselesi olacaktır. Romanovlar değerini yitiren hayvancılığı şaha kaldıracaktır.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.