Reyhanlı'daki Bombalı Saldırı Üç Gün Önce Hatay Emniyeti'ne İhbar Edilmiş (2)

Reyhanlı'daki Bombalı Saldırı Üç Gün Önce Hatay Emniyeti'ne İhbar Edilmiş (2)

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayısta meydana gelen patlamadan 3 gün önce saat 16.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayısta meydana gelen patlamadan 3 gün önce saat 16.00 sıralarında Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne telefonla saldırı ihbarı yapılmış. Acilciler terör örgütü ve örgütün lideri Mihrac Ural hakkında bilgi vermek isteyen şahıs ile yapılan görüşmede, Suriye istihbaratı ile bağlantılı olan Acilciler terör örgütünün Türkiye’de bombalama eylemi hazırlığı içerisinde olduğu belirtiliyor.

TMK 10’uncu maddesiyle görevli cumhuriyet savcısının hazırladığı 110 sayfalık İddianamede, ihbarcı şahsın, Ankara'da yapılacak bombalama olayı ile ilgili Tamir D. isimli şahsın 09.05.2013 günü tahminen 22.00-24.00 saatleri arası, Yayladağı Sınır Kapısından giriş yapacağı, Tamir D.'yi, Yusuf Nazik veya Nasır Eskiocak’ın gelip alacağı ve daha önceden hazırlanan araçların olduğu yere götüreceği bilgisini verdiği belirtildi. Daha önceden bombalama işinde kullanılmak üzere 2 adet transit minibüs alındığı, bu araçlara Harbiye’de Mehmet G. adlı kaportacıda gizli bölmeler yapıldığını söyleyen ihbarcı şahsın, “Araçların şuan Harbiye’de olduğu ancak tam yerini bilemediği, 1 hafta kadar önce, 25-30 kiloluk paketler içerisinde toplam 1000 kg kadar C-3 bomba malzemesinin Samandağ Meydan Köyü yakınlarında denizyolu ile balıkçı Cengiz diye biri aracılığıyla geçirilerek Hatay Harbiye Beldesine getirildiği, bu bombaların perşembe gecesi araçlara yüklenerek Nasır Eskiocak ve Yusuf Nazik önderliğinde Ankara’ya hareket edeceği, güzergah boyunca Nasır'ın öncü olarak gideceği bombaların ise yol güzergâhındaki tehlike durumuna göre peşinden geleceği, minibüsler için Hatay’dan 2 şoför ayarlandığı, ancak adlarını öğrenemediği, Ankara önceden Kocatepe Camii olarak planlanan hedefin bir AVM olarak değiştirilebileceği ve Cuma günü (10.05.2013) bombaların Ankara’da patlatılacağı, bu işler için 2 hafta kadar önce Lazkiye’de Yusuf Nazik ve Nasır Eskiocak isimli şahıslara, 4-5 milyon Suriye parası ile bomba eğitimi verildiği, Lazkiye’den yüklenen bombaları bizzat gördüğünü, konunun çok ciddi olduğunu, bunu Lazkiye’de olan Acilciler lideri Mihraç Ural ve yanında kalan Hacı kod adlı birinin planladığını, kendisinin çok fazla işin içine sokulmadığından detay bilgiler öğrenemediği" şeklinde ifadelerine yer verildi.

İhbarın kolluk görevlileri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmesi üzerine derhal soruşturmaya geçildiği; adı geçen kişilerin kimlik, adres ve iletişim bilgilerinin tespit edilmesi, tüm güvenlik ve istihbarat birimlerinin uyarıldığı ifade edilen iddianamede, ihbarda ismi geçen şüphelilerin sık sık Suriye'ye giriş çıkış yaptıkları, THKP-C Acilciler terör örgütü lideri Miraç Ural'la irtibatları bulunduğunun ön incelemeyle tespit edilmesi üzerine 09.05.2013 günü adli soruşturmaya ve teknik takip çalışmasına başlandığı kaydedildi. Tüm çalışma ve önlemlere rağmen 11.05.2013 günü Reyhanlı ilçesi Yeni Mahalle belediye hizmet binası yanında saat 13.21’de, Yeni Mahalle Atatürk Caddesi PTT önünde saat 13.25’de bomba yüklü araç kullanıldığı değerlendirilen 2 ayrı patlama meydana geldiği hatırlatılan iddianamede, “Olayın planlamasına doğrudan gerçekleştirilmesine ve olaya yardıma katılan şüphelilerin üzerlerine atılı 47 kişiye karşı ‘bombalama suretiyle’ kasten öldürme, olay tarihi itibariyle 18 yaşından küçük olan 5 kişiye karşı 'çocuklara karşı bombalama suretiyle kasten öldürme’, 102 kişiye yönelik ‘bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs’, olay tarihi itibariyle 18 yaşından küçük olan 28 kişiye dönük ise ‘çocuklara karşı bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs’, 3 kişiye karşı silah ile yaralama, 20 kişiye karşı silah ile basit yaralama, 1 kişiye karşı duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına neden olma, gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine neden olma, 10 kamu kurum ve kuruluşuna ait mala zarar verme, 134 kişiye ait mala zarar verme suçlarını işledikleri tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.” denildi.

SURİYE İSTİHBARATINDAN EYLEMİN ORGANİZESİ İÇİN PARA ALINDI

Eylem sonrası Reyhanlı Emniyet Müdürlüğü MOBESE kayıtlarında yapılan incelemede patlayıcı madde yüklü beyaz ve gri renkli iki minibüsün eylemde kullanıldığı tespit edildiği açıklanan iddianamede, şu ayrıntılara yer verildi: “Nasır Eskiocak'ın Mihrac Ural ile doğrudan irtibatlı olan Yusuf Nazik ve Suriye istihbarat görevlisinden eylemin organizesi için aldığı paranın bir kısmını Mehmet G. ve Yusuf B. isimli şüphelilere vererek eylemde kullanılması planlanan 100’lük tabir edilen 2 araç satın alınması yönünde talimat verdiği… Mehmet G. ve Yusuf B. isimli şüphelilerin ise bu talimatlara uyarak eylemden 1 ay kadar önce Nasır Eskiocak’tan aldıkları para ile satın alınıp Mehmet G.nin adına kayıt ettirildiği, Ahmet M.'nin söz konusu araçların alınması esnasında Mehmet G. ve Yusuf B. ile birlikte hareket ettiği… Nasır Eskiocak’ın talimatı doğrultusunda, Ahmet M. ve Yusuf B.'nin gerçekleştirilmesi düşünülen bombalı saldırı eyleminin keşif çalışmalarını yapmak amacıyla daha önceden satın aldıkları 06 AH … plakalı Ford transit marka araç ile 04.05.2013 tarihinde Konya ve Ankara ilerine giderek keşif çalışması yaptıkları… Ankara ilinde eylemin gerçekleştirilmesi planlanan Kocatepe Cami ve yakınında bununan bir AVM’nin fotoğraflandığı… Sonradan yapılan tespitte kamera kayıtlarının incelenmesi ve plaka tanıma sistemi (PTS) dökümlerinin incelenmesinde 13.04. 2013 günü Yusuf Nazik ve Nasır Eskiocak'ın Nasır'a ait 31 ALV… plakalı otomobil ile ayın güzergahta keşif yaptıkları tespit edilmiştir. Yusuf B. ve Ahmet M.’nun 06 AH … ve 31 ARS … plakalı araçlara patlayıcı madde yerleştirilecek özel bölmelerin yapılması için Hatay Yeni Sanayi’nde Mehmet G.’nün sahibi olduğu adlı iş yerine götürüldüğü…Araçlar üzerinde değişiklik yapılmak suretiyle gizli bölmeler yapıldığı, patlayıcıların yerleştirileceği gizli bölmeler yapılan araçların Yusuf B. ve Ahmet M. tarafından alınarak Nasır Eskiocak’a teslim edildiği, tadilat bedelinin Nasır Eskiocak tarafından ödendiği…”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.