Rektör Acar, Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

Rektör Acar, Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Yeşilova kasabası sınırları içinde yer alan Acemhöyük kazı alanını ziyaret etti. ASÜ Rektörü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi...

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Yeşilova kasabası sınırları içinde yer alan Acemhöyük kazı alanını ziyaret etti. ASÜ Rektörü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Aliye Öztan bu yılki çalışmalardan, hem Eski Anadolu hem de Aksaray tarihi için son derece önemli sonuçlar elde edildiğini belirterek, daha önce örnekleri olmayan pek çok eserin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti. Öztan, sadece tarihi açıdan değil, günümüzden yaklaşık 3 bin 800 yıl önceki Aksaray’ın flora ve faunası hakkında da enteresan bulgulara ulaşıldığını belirterek, ele geçen bitki ve hayvan kalıntıları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özellikle, bir yapının temelinde ele geçen ve 3 bin 800 yıllık olduğunu belirttiği Ardıç Ağacı parçasına dikkat çeken Öztan, bu ağaç parçasının incelenmesi sonucunda o dönem Aksaray ve çevresinde yaşanan iklimsel olaylar hakkında da (bol yağış veya kuraklık gibi) bilgiler elde edildiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar daha sonra kazı ekibi ile birlikte Anadolu’nun en eski saraylarından biri olan Sarıkaya Sarayı’nı gezerek, bu yılki çalışmaları ekip başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan ile değerlendirdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar yaptığı açıklamada, Acemhöyük’ün sadece Aksaray’ın değil Anadolu’nun en önemli arkeolojik merkezlerinden biri olduğunu kaydetti.

Rektör Acar, burada yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti ve günümüzden yaklaşık 4 bin yıl önce Aksaray’ın ne kadar önemli bir konuma sahip olduğunu yapılan çalışmalar neticesinde ele geçen arkeolojik eserlerin ortaya koyduğunu ifade etti.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.