Rekabet Kurumu, En Fazla Soruşturmayı Sürücü Kurslarına Açtı

Rekabet Kurumu, En Fazla Soruşturmayı Sürücü Kurslarına Açtı

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 1 Ocak 2013-31 Ekim 2013 tarihleri arasında Rekabet Kurulu'na intikal eden toplam 410 dosyanın nihai olarak karara bağlandığını söyledi.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 1 Ocak 2013-31 Ekim 2013 tarihleri arasında Rekabet Kurulu'na intikal eden toplam 410 dosyanın nihai olarak karara bağlandığını söyledi. Yılın 10 aylık döneminde, rekabet ihlalleri nedeniyle yaklaşık 1,145 milyar lira ve yerinde incelemenin engellenmesi/zorlaştırılması nedeniyle 15,5 milyon lira idari para cezası verildiğini anlatan Kaldırımcı, söz konusu dönemde toplam 51 soruşturmanın ağırlığını yaklaşık yüzde 20’lik pay ile sürücü kurslarının teşkil ettiğini vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rekabet Kurumu'nun bütçesi görüşülmeye başlandı. Rekabet Kurumu Başkanı Nurrettin Kaldırımcı, rekabet kurallarının dünyanın pek çok ülkesinde yürürlükte olan ve özellikle gelişmiş ülkelerin vazgeçilmez gördüğü düzenlemeler olduğunu söyledi.

Türkiye'de Rekabet Kurulu'nun 1997 yılı sonu itibarıyla faaliyete geçtiğini, Kurum olarak yaklaşık 16 yıldır Türkiye'deki tüm mal ve hizmet piyasalarında rekabetin sağlanması, korunması ve geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösterdiklerini dile getiren Kaldırımcı, kurumun kurulduğu günden bu yana başvurular üzerine ya da kendiliğinden harekete geçerek, çeşitli sektörlerde faaliyette bulunan teşebbüsler hakkında inceleme, araştırma ve soruşturmalar yaptığını ve kararlar aldığını belirtti.

Gerektiği durumlarda kanunda öngörülen cezaları uyguladıklarını ifade eden Kaldırımcı, bu yıl 1 Ocak 2013-31 Ekim 2013 tarihleri arasında Rekabet Kurulu'na intikal eden toplam 410 dosyanın nihai olarak karara bağlandığını açıkladı. Bunların 162'sini birleşme-devralma-ortak girişim kararı olduğunu anlatan Kaldırımcı, bu kararlar ile 124 başvuruya izin verildiğini, 38 başvurunun kapsam dışı/izne tabi olmayan olarak değerlendirildiğini kaydetti. Alınan kararların 49'unun ise menfi tespit-muafiyet başvurularına ilişkin olduğunu aktardı.

Rekabet ihlalleri ile ilgili olarak da 154 karar alındığını dile getiren Kaldırımcı, bu yöndeki kararların 113’ünün ret, 31’inin 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca görüş bildirilmesi, 10’unun ise ihlal bulunup ceza verilmesine ilişkin olduğunu söyledi. Ayrıca 173 başvurunun 4054 sayılı kanunun 42. maddesinin ikinci fıkrası bağlamında kapsam dışı olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Söz konusu dönemde çeşitli alanlarda toplam 15 konuda soruşturma açıldığını açıklayan Kaldırımcı, aynı dönemde bilgi ve iletişim teknolojileri, çevre, eğitim, gıda-tarım, inşaat, kimyasal ürünler, medya, mücevherat, sermaye piyasası-finans ve ulaştırma alanlarında toplam 15 soruşturma tamamlandığını belirtti.

Söz konusu dönemde toplam 51 soruşturmanın ağırlığını yaklaşık yüzde 20’lik pay ile çoğunluğu sürücü kurslarına yönelik olmak üzere eğitim (10 adet), yüzde 18’lik pay ile bilgi ve iletişim teknolojileri (9 adet), yine yüzde 18’lik pay ile gıda-tarım (9 adet), yüzde 16’lık pay ile ulaştırma (8 adet) ve yüzde 8’lik pay ile inşaat (4 adet) sektörlerine yönelik olarak yürütülen dosyalar oluşturduğunu dile getirdi.

Yılın 10 aylık döneminde, rekabet ihlalleri nedeniyle yaklaşık 1,145 milyar lira ve yerinde incelemenin engellenmesi/zorlaştırılması nedeniyle 15,5 milyon lira idari para cezası verildiğini anlatan Kaldırımcı, Danıştay tarafından iptal edilen kararların yeniden değerlendirilmesiyle, rekabet ihlali içinde olan teşebbüslere yaklaşık olarak 94,7 milyon lira idari para cezası verildiğini, böylece 2013 yılının Ekim sonu itibariyle verilen idari para cezası miktarı toplamda yaklaşık olarak 1,255 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Kurum kaynaklarının ciddi rekabet ihlallerine yönlendirilmesi hedefleri doğrultusunda daha etkili bir rekabet hukuku sistemini yerleştirme yönündeki çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Kaldırımcı, "Uzun yıllardır, gerekli olduğu halde yapılamayan önemli değişiklikleri içeren Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’la ilgili hükümet tasarısının gündeme getirilerek yasalaşması en büyük dileğimizdir." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.