Ramazan’da Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tetikte

Ramazan’da Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tetikte

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yaşanabilecek rahatsızlıklara anında müdahale edebilmek için Acıbadem Eskişehir Hastanesi gerekli tüm önlemlerin alındığı açıklandı.Acıbadem Eskişehir Hastanesi Aci...

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yaşanabilecek rahatsızlıklara anında müdahale edebilmek için Acıbadem Eskişehir Hastanesi gerekli tüm önlemlerin alındığı açıklandı.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Acil Servis Hekimi Dr. Kerem Sayman, Ramazan ayı ile beraber öğün sayısının azalması ve uzun süren açlık periyodunun vücudu alışık olmadığı bir beslenme şeklinin içerisine soktuğunu belirtti. Dr. Sayman, “Açlık süresinin uzaması ve öğünlerin yüklü bir şekilde alınması pek çok soruna neden olduğu gibi beraberinde bazı hastalıkları da tetiklemektedir” dedi.

Dr. Sayman, kimlerin oruç tutmaması gerektiğini de açıklayarak şöyle konuştu:

“Şeker hastalığı olan kişiler, hamile ve emziren kadınların oruç tutmamaları gerekmektedir. Mide hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, böbrek hastalıkları, migren, metabolik hastalığı olan kişilerin, gelişim çağında olan çocukların, kronik hastalığı olup düzenli olarak ilaç alması gereken kişilerin ve yaşlıların hekim kontrolünde oruç tutması gerekir. Özellikle yaz günlerinde terleme ve su kaybının artmasıyla belirli hastalıkların ağırlaşabileceğini göz önünde bulundurmalıyız.”

RAMAZAN’DA SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Dr. Kerem Sayman, Acıbadem Eskişehir Hastanesi olarak Ramazan ayı boyunca tüm önlemlerin alındığının, acil hekim sayısının artırıldığının, çocuk hastalıkları bölümünün de gece 23.00’e kadar hizmet verildiğinin altını çizerek Ramazan ayında sık görülebilecek hastalıkları anlattı. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Acil Servis Hekimi Dr. Kerem Sayman bu rahatsızlıkları şöyle sıraladı:

“Yaşlılarda sıvı kaybının sonucu oluşabilecek üre yükselmesinin sebep olduğu bulantı ve kusma, şeker hastalarında su kaybı ve kan şekeri düşmesine bağlı olarak bayılma ve halsizlik, mikrobik ishal, besin zehirlenmesi olan hastalarda elektrolit ve sıvı dengesinin bozulmasına bağlı olarak genel durum bozukluğu belirtileri, tüm kronik hastalık belirtilerinin ağırlaşması, ülser ya da gastriti olan hastalarda mide yanmaları, karın ağrısı ve şişkinlik, kan şekeri düşüklüğüne bağlı ve gıda ile tetiklenen migrene bağlı şiddetli baş ağrıları, dengesiz ve hızlı yemeye bağlı mide-bağırsak rahatsızlıkları Ramazan ayında acil serviste en sık gördüğümüz hastalık ve şikâyetlerdendir.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.