Pozitif değil negatif ayrımcılık yaptılar

Pozitif değil negatif ayrımcılık yaptılar

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan ve dernek üyeleri yaptıkları basın açıklamasında siyasi partilerin yeterli sayıda engelli milletvekili adayı göstermemelerini eleştirdi.

Hükümetin 12 Eylül Referandumunda engellilerin pozitif ayrımcılık ile karşı karşıya kalmayacakları sözünü hatırlatan Özağan, “Referandumda bizleri bu vaatler ile oyalayan başta AKP olmak üzere diğer siyasi partiler bizlere karşı pozitif değil negatif ayrımcılık yaptılar” dedi.

Hükümet önünde yaptıkları basın açıklamasında ülkede yaşayan 8 milyon 500 bin engelliyi temsil edecek milletvekili sayısının bir elin parmağını geçmediğini ifade eden Özağan, “Bu kadar engelliyi mecliste yok saymak doğru bir karar değildi. 8 milyon 500 bin engelliyi aileleri ve akrabaları ile birlikte sayarsanız çok büyük rakamlara ulaşırsınız. Ülkenin büyük bölümünü oluşturan insanları bir kalemde sildiler. Hani 12 Eylül referandumunun ardından yürürlüğe giren yasada engelliler için önemli ayrıcalıklar vardı. Hani engelliler pozitif ayrımcılık yaşamayacaktı? Ama tam tersi oldu. Ne AKP ne diğer siyasi partiler engelli arkadaşlarımızı seçilebilecekleri yerlerden aday göstermediler. Seçilebilecek yerdeki engelli sayısı da ne yazık ki engelli sayısının yüzde 0.50’si bile değil” dedi.

Daha önce mecliste bulunan Konyalı görme engelli Milletvekili Lokman Ayva’nın yeniden aday gösterilmemesini de eleştiren Özağan, “Peki bizleri mecliste kimler temsil edecek? Bizim sesimizi kimler duyuracak? Başta iktidar partisi olmak üzere siyasi partilerin bu kararı ile ne yazık ki engellilerin önüne bir engel daha konuldu. Bizim beklentimizin dışında aday gösteren partilerimizi bu kararlarından dolayı eleştiriyoruz. Konya’da yüzlerce engelli vatandaşımız bulunmasına rağmen sadece tek bir partinin engelli arkadaşımızı aday göstermesi de ayrı bir yanlıştı. Konya’da bizlere karşı oluşturulan bu kararı da doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.