Posbıyık, Akheron Nekropolü’nde Arkeolojik Kazı Çalışmalarını İnceledi

Posbıyık, Akheron Nekropolü’nde Arkeolojik Kazı Çalışmalarını İnceledi

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Akheron Nekropolü’nde arkeolojik kazı çalışmalarının başlatıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Akheron Nekropolü’nde arkeolojik kazı çalışmalarının başlatıldığı alanda incelemelerde bulundu. Posbıyık, kazı çalışmaları için gerekli izni veren kurumlara teşekkür etti.

Arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı Süleymanlar Mahallesi’ndeki nekropol alanında incelemelerde bulunan Başkan Posbıyık, kazı çalışmalarının başlatılmasında gerekli onayı veren kurumlar başta olmak üzere, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. İlçenin ve ilin geçmişiyle ilgili yerli, yabancı tüm basılı kaynaklarda öne çıkan adreslerin başında Akheron (Acheron) Vadisi’nin geldiğine işaret eden Posbıyık, bu vadide Karadeniz Ereğli’nin, geçmişteki adıyla Herakleia Pontike’nin izlerini taşıyan biri Akheron Mağaraları (Cehennemağzı Mağaraları) diğeri Akheron Nekropolisi (Akheron Nekropol Alanı) olmak üzere iki önemli sit alanı olduğunu hatırlattı. Posbıyık; ilçenin kent merkezi Süleymanlar Mahallesi’nde bulunan bu mekanların, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13-14.03.1986/2131, 05.07.1996/4778 Tarih/Sayılı kararlarıyla sit alanı olarak kabul edildiğini ve Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak tüm arkeolojik kazı masraflarını karşılamayı taahhüt etmelerine karşın, söz konusu alanda bugüne dek hiçbir arkeolojik çalışma yapılmadığını ifade etti. Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Akheron Nekropolisi, M.Ö 550 yılında tarih sahnesinde yer alan Herakliea Pontike Tiranlığı’nın mezarlık alanı olup bir başka dinsel mekan olan Cehennemağzı Mağaraları’nın sınırdaşıdır. Bildiğiniz gibi antik kentlerde kentin sivil, toplumsal, dinsel, kamusal amaçlı yapıları ve kullanımları yani yaşayan kent, kent surları içinde olup; ölüler ise kent dışında nekropolis (ölüler kenti) adı verilen bir alanda toprağa verilirdi. İşte arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı alan, bu tür bir mekandır. Akheron Vadisi’nde yüzeyde görülenler Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarının raporu sonucu, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, 05.07.1996/4778 Tarih/Sayılı kararlarıyla birinci derece arkeolojik sit alanı olarak kabul edilmiştir. On yedi yıl sonra bu alanda arkeolojik kazı çalışmasının başlaması yörenin geçmişinin aydınlatılması anlamında önemli bir adımdır. Bu nedenle Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak, bu tür arkeolojik çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz. Hedefimiz, ilçemizin başta kent merkezindeki arkeolojik sit alanları olmak üzere ilçe kırsalındaki diğer arkeolojik sit alanlarında da arkeolojik kazı çalışmalarını başlatarak, yörenin toprak altında kalan tarihsel, arkeolojik ve ekinsel değerlerini gün yüzüne çıkarmaktır. Karadeniz Ereğli Belediyesi ve kent halkı olarak, Akheron Vadisi Nekropol Alanı’nda başlattığımız arkeolojik amaçlı kurtarma kazısına izin veren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, alanın çevre düzenlemesi projesine hibe türü parasal katkı sağlayan üyesi olduğumuz Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’na, teknik destek veren ÇEKÜL Vakfı Başkanlığı’na projenin hayata geçmesinde önemli emekler veren Belediye Başkan Danışmanı Sayın Raif Tokel’e teşekkür ederim.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.