POMEM'lere girişte yaş sınırı değişti

POMEM'lere girişte yaş sınırı değişti

İç Güvenlik Paketi'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte, POMEM'lere girişte aranan yaş şartı da 30'a yükseldi.

İç Güvenlik Paketi, 4 Nisan 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kanunun 25. maddesi, POMEM'lere girişte aranan yaş şartını düzenlemektedir.

ESKİ HÜKÜM

En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, altı aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınırlar.

YENİ HÜKÜM

"Lisans mezunlarından Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda Bakanlık tarafından belirlenecek taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından yönetmelikle belirlenecek şartları taşıyanlar ve sınavda başarılı olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne alınırlar."

DEĞERLENDİRME

1- Daha önce sınav tarihi itibariyla aranan yaş şartı artık 31 Aralık itibariyla aranacaktır.

2- Daha önce '28 yaşından gün almamış olmak' olarak aranan yaş şartı, '30 yaşından gün almamış olmak' olarak aranacaktır.

3- POMEM'lerdeki eğitim süresinin en az 6 ay olma zorunluluğu kaldırılmıştır.

POLİS AMİRLERİ EĞİTİM MERKEZİ'NE DE KPSS'YLE ALINACAK

İç Güvenlik Paketi ile Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'ne dönüştürülmüştür. Bu konuda da kanun ile yeni bir düzenleme yapılmış ve Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'ne KPSS ile 2020 yılına kadar sınavla öğrenci alınması hüküm altına alınmıştır. Kanunda yer alan hüküm şu şekildedir:

MADDE 45- 4652 sayılı kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 9- 1/1/2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatı'nın ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda Bakanlık tarafından belirlenecek taban puanı almış olup yönetmelikle belirlenecek diğer şartları taşıyanlar ve yapılacak sınavda başarılı olanlar, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi'nde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulabilirler. Bu öğrenciler Akademi bünyesinde ücretsiz iaşe edilir, yatırılır, sağlık giderleri ve yönetmelikle tespit edilecek ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır ve bunlara harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.