Polisle tartışan BDP'li vekile tokat gibi yanıt

Polisle tartışan BDP'li vekile tokat gibi yanıt

Mersin bugün alışılmışın dışında bir diyaloğa sahne oldu. Polisin sözleri BDP'li Ertuğrul Kürkçü'yü şaşırttı.

Mersin 'de oturma eylemi sırasında Ertuğrul Kürkçü, grubun dağılması için anons yapan polise çıkışınca polisten ders gibi bir cevap geldi:

"Sayın vekilim siz yasaları yaparsınız, biz de uygularız”

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için Mersin ve Eskişehir’de BDP’liler oturma eylemi yaptılar. Mersindeki oturma eylemine Ertuğrul Kürkçü de katıldı. Merkez Akdeniz Belediye binası önünde toplanarak, AK Parti Akdeniz İlçe binasına yürümek isteyen gruba, polis izin vermedi.

Kürkçü, yürüyüşe izin verilmemesi üzerine, gruba hitaben yaptığı konuşmada, şunları söyledi: ”Bizler dışardakiler, partililer, milletvekilleri, onların taleplerini biliyoruz. Bu talepleri tartışmıyoruz. Haklı olduklarını biliyoruz ve teslim ediyoruz. Türkiye’yi yönetenlerden, bu taleplere kulak vermelerini bekliyoruz. Türkiye’yi yönetenlere diyoruz ki; zaten bu talepler, sizin yasalarınızda var”.

Grup adına basın açıklaması yapan Müslim Tan da, açlık grevinin, ölümler yaşanmadan ve kalıcı sakatlanmalar oluşmadan bitirilmesi için çözüm yollarının bulunması gerektiğini ifade ederek, ”Açlık grevindeki tutukluları ve kamuoyunu tatmin edecek çabalar ve girişimler başlatılmalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından bulundukları yerde bir süre slogan atan gruptakiler yaklaşık 15 dakikalık oturma eylemi yaptı.

"SİZ YASALARI YAPARSINIZ, BİZ DE UYGULARIZ" 

Oturma eylemi sırasında Ertuğrul Kürkçü, grubun dağılması için anons yapan polise, ”Boş, boş işlerle uğraşmayın. Emniyet kuvvetleri sizi sükunete davet ediyorum. Halkın emniyetini sağlayacaksınız. Burası cehennem mi? Biz kaç dakika istersek, o kadar kalırız. Biz sizin emrinizle hareket etmiyoruz. Özgür iradesi olan insanlarız” şeklinde seslendi.

Bunun üzerine yeniden anons yapan polisten, ”5 dakika veriyorum, dağılmanız için. Sayın vekilim siz yasaları yaparsınız, biz de uygularız” yanıtı geldi.

Polis ile Kürkçü’nün diyaloğunun ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

SİZ BU BAYRAĞA İHANET EDİYORSUNUZ

Eskişehir’de de BDP’li bir grup, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek için, Hamamyolu Caddesi Saatli Park’ta toplandıktan sonra İstiklal Mahallesi Adalar mevkisine kadar yürüdü. Burada, oturma eylemi yapan grup üyeleri adına konuşan BDP İl Başkanı Ayhan Tepe, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için parti binasına geçerek, 3 günlük açlık grevi başlatacaklarını söyledi.

Grup üyeleri, daha sonra Sakarya Caddesi’ndeki parti binasına doğru yürüyüşe geçtiği sırada, Türk bayrağı açan bir vatandaş ”Siz bu bayrağa ihanet ediyorsunuz” diye bağırarak, gruba tepki gösterdi. Bunun üzerine grup üyeleri ile bu kişi arasında çıkan arbedeye, polis ekipleri müdahale etti.

Grup, daha sonra parti binasına ulaşarak, açlık grevine başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.