Pazara geç kalmayın

Pazara geç kalmayın

Bayram'dan önce pazardaki sebzelerin fiyatlarında artışın olabileceğini söyleyen pazarcı esnafı, kışlık turşuluk ve kurutmalık ihtiyaçlarını karşılayacak olan vatandaşları geç kalmadan pazara çağırdı

Bayram'dan önce pazardaki sebzelerin fiyatlarında artışın olabileceğini söyleyen pazarcı esnafı, kışlık turşuluk ve kurutmalık ihtiyaçlarını karşılayacak olan vatandaşları geç kalmadan pazara çağırdı

Ramazan ayı başlamadan önce yapılan hazırlıklardan sonra bu günlerde de kışlık yiyecekler  için yapılan hazırlıklar başladı. Yapılan hazırlıkların başında ise turşuların kurulması en başta geliyor. Yaklaşan bayram öncesi ve kışlık hazırlıklar dolayısı ile pazarın nabzını tuttuk. Pazarcı esnafı, bayramdan önce fiyatlarda bir artışın olacağını belirtiyor. Hem Ramazan Bayramı'nın yaklaşması hem de kışlık yiyeceklerin hazırlanması dolayısı ile bu günlerde çarşı pazarda hareketlilik oluşmuş durumda. Hareketlilikten en çok nasibini alan pazarların başında ise, Kadınlar Pazarı olarak da bilinen Melike Hatun Çarşısı geliyor. Pazarcı esnafından SelimYavuz, pazarın hareketli olduğunu, bunun nedenin de kışlık turşuluk ve kurutmalık sebzelere olan yoğunlukltan dolayı kaynaklandığını söyledi.

ARTAN FİYAT VATANDAŞA YANSITILMAYACAK

Bayram öncesi, ürünlerde bir fiyat artışının olabileceğini belirten Yavuz, bu artışı esnaf olarak vatandaşa yansıtmamaya çalışacaklarını söyledi. Yavuz, “Ramazan ayı gelmeden önce, vatandaşlar Ramazan'a hazırlık olması için sebze ve meyve alışverişlerini yapıyorlardı. O zamanlar pazarlarda büyük oranda hareketlilik vardı. Sebzelerde yerli ürünler tam olarak tezgahta yerini almadığı için yeril ürünler o zaman biraz pahalı idi. Fakat bu ayın ortasına doğru, yerliler kendini tam manası ile pazarda gösterdi ve ürünlerin fiyatları da düştü. Fiyatların bayrama doğru tekrar yükselmesi söz konusu olabilir ama biz bunu vatandaşa yansıtmamaya çalışacağız” dedi.

BAYRAMDAN ÖNCE PAZARA UĞRAYIN

Bayrama doğru sebze fiyatlarında artışın olabileceğini dile getiren Yavuz, “Bu günlerde kışlık turşuluk hazırlıkları başladı. Bu yüzden de turşuluk ürünlere büyük oranda talep var. özellikle yerlilerin çıkması ile bu talep daha da arttı. Biz bayrama yakın fiyatlarda artış olacağını düşünüyoruz. Ama o zamana kadar vatandaşlarımızın en azından turşuluk alışverişlerini yapmalarını öneriyoruz. Bizler bu artışı tezgahlardaki ürünlere yansıtmamaya çalışacağız ama alışverişte bayrama yakın zamana kalınmamasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı. Yavuz, pazarda en çok satılan ürünlerin ise, turşulukta kullanılan biber, patlcan, fasülye ve kabağın yanısıra  iftar sonrasında tüketilen karpuz, kavun ve üzümün en çok talep edilen ürünler arasında olduğunu dile getirdi.

Pazarda zam öncesi yerli ürünlerin fiyatları şu şekilde:

Domates: 1.5 TL

Salatalık: 1 TL

Biber: 2 TL

Dolmalık biber: 1.5 TL

Patlıcan: 2 TL

Kabak: 1 TL

Fasülye: 1.5 TL

Pazarda zam öncesi diğer ürünlerin fiyatları ise şu şekilde:

Domates: 2 TL

Salatalık: 1.5 – 2 TL

Biber: 2 TL

Patlıcan: 1 TL

Patates: 1 TL

Soğan: 1 TL

Limon: 3 TL

Armut: 3 TL

Kiraz: 3 TL

Vişne: 3 TL

Şeftali (Duble): 3 TL

Üzüm: 1.5 TL

İncir: 3 TL

MUHAMMET EMİN ÇİFÇİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.