Patates tohumlarına dikkat edilmeli

Patates tohumlarına dikkat edilmeli

İl Tarım Müdürü Bülent Alparslan, çiftçilerin patates tohumu alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğiyle ilgili bir yazılı açıklamada bulundu

Bülent Alparslan, yazılı açıklamasında, “Ülkemizde patates ekilişlerini tehdit eden en önemli hastalık patates siğil hastalığı olup, bugüne kadar Niğde, Nevşehir, Kayseri, Ordu ili ve ilçelerinde patates üretim alanlarında tespit edilmiştir. Bu önemli patates üretim alanlarında hastalığın görülmesi ve karantina tedbirlerinin uygulanması nedeniyle patates üretim çevre illerde ve özelliklede Konya ilinde artamaya başlamıştır. Patates siğili, patatesin en tehlikeli hastalığı olup, yüzde 60 ile 70 oranlarında ürün kayıplarına neden olur. Hastalığın yayılması bulaşık yumru ve toprak hareketleriyle olur. Hastalık patatesin genellikle toprak altı kısımlarında görülür. Toprak altı belirtilerin yumru, stolon, gödenin toprakla birleştiği yerlerde meydana gelen karnıbaharı andıran bezelye büyüklüğünde yumruk büyüklüğüne kadar değişen büyüklüklerde pürüzlü siğiller şeklindedir” bilgileri yer aldı.

 

‘KONYA’DA PATATES SİĞİL HASTALIĞINA RASTLANMADI’

 

Açıklamasında Konya’daki tarlalarda patates siğil hastalığına rastlanmadığını da vurgulayan Alparslan, ayrıca açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Patates dikiminin yaygınlaştığı şu günlerde civar illerden gelen patateslerde bu hastalığın bulunma riskine karşın dikkatli olunmalı ve böyle patatesler görüldüğünde satın alınmamalıdır. Hastalıklı patates satmaya çalışan satıcılara müsaade edilmemelidir. Ucuz diye alınan belgesiz, sertifikasız patatesler alınarak tarlaya dikilirse tarlaya hastalık bulaşabilir. Tarlalarımızın hastalığa maruz kalmaması için sertifikalı patates dikmeliyiz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.