Özel gereksinimli bireylere eğitim veriliyor

Özel gereksinimli bireylere eğitim veriliyor

Göreme beldesinde faaliyet gösteren Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) çatısı altındaki, Küçük Prens Akademi (Little Prince Academy) destek çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği anne ve çocuk bilgisayar sertifika eğitim programını tamamladı.

Özel gereksinimli bireylerin bilimsel, toplumsal, sanatsal, kültürel alanlarda kendi deneyimleriyle; bireysel yetenek ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları amacıyla yola çıkan Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) çatısı altındaki, Küçük Prens Akademi (Little Prince Academy) destek çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği anne ve çocuk bilgisayar sertifika eğitim programını tamamladı.

163 SAAT EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürütülen proje kapsamında özel gereksinimle bireyler ve annelerine Eğitmen Selda Ateş tarafından, Temmuz-  Eylül 2019 tarihleri arasında 2 ay süre ile olmak üzere toplam 163 saat eğitim verilerek bilgisayar eğitim kursu programı gerçekleştirildi. Keyder Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kalcı, proje kapsamında verilen eğitim ile hem anne hem de çocukların bilgi teknolojisinin genel kavramlarını açıklayabilmesi, temel bilgi teknolojileri becerilerinin edinilmesi, internet kullanımı, ofis programlarının temel kullanım becerilerinin edinilmesi ile hem çocukların hem de annelerin ileriki yaşamlarında istihdam süreçlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini iletti.

HAYATI KEŞFETMELERİNİ AMAÇLIYORUZ

Proje kapsamında katılımcı özel gereksinimli bireyler ve annelerine Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı Bilgisayar Sertifikası ve Little Prince Academy olarak katılım belgesi verdiklerini aktaran Kalcı,  “Little Prince Academy ile özel gereksinimli bireylerimizin kendini, yeteneklerini ve becerilerini keşfetmesi amacı ile çıktığımız yolda anne ve çocuğun birlikte hareket etmesi gerektiği kavramını benimsiyoruz.  Biz çatımız altında buluştuğumuz bireyleri engelli yerine özel gereksinimli olarak tanımlıyor ve en temel gereksinimleri olarak kendini ve yetenekleri dahilinde hayatı keşfetmesi için destek oluyoruz. Özel gereksinimli bireylerin eğitiminde ve rehabilitasyonunda her şeyden önce annelerinin de rehabilitasyon ve eğitimi önceliğimiz.

PROGRAMI TAMAMLAYANLARA SERTİFİKA VERİLDİ

Bilgisayar eğitim programımızı tamamlayan katılımcılarımızla Little Prince Academy’nin bu doğrultudaki amaçlarından birini daha gerçekleştirmiş bulunmaktayız.  Çalışmalarımız süresince bizleri katkı ve destekleri ile cesaretlendiren Nevşehir Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a, Nevşehir Belediye Başkanımız Sayın Rasim Arı’ ya  ve eğitim programımızın uygulayıcısı Halk Eğitim Merkezine teşekkür ederiz.” dedi. KEYDER Küçük Prens Akademi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen bilgisayar eğitim programı kapsamında, Nasibe Kardaş (bedensel engelli) ve annesi Zeliha Kardaş, Umut Önlü (Otizm) ve annesi Ayşegül Önlü, Merve Bahçeli (Serebral Palsi) ve annesi Ayşe Bahçeli, eğitimi başarı ile tamamlayarak MEB onaylı sertifika almaya hak kazandılar.

UZMAN EĞİTMENLER VE GÖNÜLLÜLER HİZMET VERİYOR

Kapadokya’da Göreme ilçesinde 17 bin metrekare açık 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu olan KEYDER Küçük Prens Akademi, 2016 yılında kuruldu. Alanında uzman eğitmenler yanı sıra gönüllülerle hizmet verdiği yerleşke, Türkiye’nin her bölgesinden özel gereksinimli çocuk ve yetişkinleri ağırlıyor. Şehir dışından gelen özel gereksinimli bireylerin ve gönüllülerin konaklamaları için ekolojik ev, bambu - bungalov evler, konteyner konsept yatakhane gibi özel dizayn alanlarla birlikte ; sebze-meyve yetiştirme alanı, açık hava tiyatrosu, yürüyüş ve at binme parkurları konumlandırılmış. Beceri Atölye faaliyetlerinin sürdürüldüğü yerleşkede aynı zamanda kütüphane ve bilgisayar atölyesi de yer alıyor.

biylgiysayar_sertiyfiyka.jpgkeyderyerlesyke.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.