Özdemir: Çiftçilerimiz, Nadas Alanlarını Aspir Ekerek Değerlendirmeli

Özdemir: Çiftçilerimiz, Nadas Alanlarını Aspir Ekerek Değerlendirmeli

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, aspir bitkisinin kuraklığa dayanıklı yağlı tohum bitkisi olduğunu belirterek çiftçilerin nadasa bıraktıkları tarım alanlarını aspir ekerek değerlendirmesini istedi.İl...

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, aspir bitkisinin kuraklığa dayanıklı yağlı tohum bitkisi olduğunu belirterek çiftçilerin nadasa bıraktıkları tarım alanlarını aspir ekerek değerlendirmesini istedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Merkez İlçeye bağlı Battal Köyünde aspir hasadını yerinde inceledi. İl Müdürü Özdemir, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, aspir bitkisinin kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğunu belirterek, çiftçilerin mutlaka aspir üretimine yönelmesi gerektiğini kaydetti. Özdemir, "Aspir kuraklığa dayanıklı, nadas alanlarında ekimi yapılabilecek yağlı tohumlu bir bitkidir. Çiftçilerimize bakanlığımız tarafından prim desteği ve sözleşmeli üretim yapan çiftçilerimize sözleşmeli üretim yaptıkları için destek vermekteyiz. Nadas alanlarımızın daraltılması için çiftçilerimize aspir ekimi yapmaları için teşvik ediyoruz." dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Selim Türker de, çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi yönünde TKDK tarafından kuruma başvuran üreticilere yönelik makine ve ekipman için yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği verdiklerini belirtti. Türker, "TKDK olarak çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbiri kapsamında bize başvuran vatandaşlarımıza aldıkları makine ekipman için en az 5 bin Euro'luk alımlara yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği veriyoruz. Bu tedbirde başvuranlar aspir bitkisinin ekimi, toplanması ve işlenmesi için makine ekipman alabilirler. Bu kapsamda bizde kurumumuzdan geri ödemesiz hibe desteği alacak vatandaşlarımızı ziyaret ederek çalışmaları yakından görmek istedik. Tıbbi aromatik bitkiler dışında, arıcılık, süs bitkileri yetiştiriciliği, yerel ürünler, yerel el sanatları, kırsal turizm, et işleme sucuk ve süt işleme peynir tesisleri için de inşaat yapımı ve makine ekipman alımına yüzde 50 hibe desteğimiz var." diye konuştu.

Battal Köyü çiftçilerinden Erol Çetin ise TKDK'dan teşvik almak amacıyla aspir bitkisi ektiğini belirterek, “İlk defa ekiyoruz. Kısa dönemlik bir bitki olduğunu ve çok sulamaya ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Ben hiç sulama yapmadım. Sadece mevsim dışı olan yağışların biraz faydası oldu diye düşünüyorum. Dönüm başına ortalama 100 kilogram gibi aspir hasat ettik. TKDK dan ise aspirde kullanmak üzere römork, mibzer ekim makinası, kaz ayağı, patlatma, holder, gübre atma makinası almak için başvurdum. Toplamda yaklaşık 30 bin liralık bir harcamamız olacak bunun 15 bin lirasını TKDK'dan alacağız." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.