Otomotiv ihracatında rekor artış

Otomotiv ihracatında rekor artış

Yılın 5 aylık döneminde, 8 milyar 544 milyon dolarlık dış satışa ulaşan otomotiv endüstrisinin, 2011 yılı için hedeflenen 18 milyar dolarlık ihracatın üzerine çıkabileceği bildirildi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Mayıs ayı ihracat rakamlarında, otomotiv endüstrisi liderliği kaptırmadı.

İhracatın lider sektörü için OİB'in hazırladığı Mayıs ayı raporunda, otomotiv ihracatı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla bir milyar 677 milyon dolara yükseldi.

TİM verilerine göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde yakalanan 11,1 milyar dolarlık ihracatın içinden yüzde 15 pay alan otomotiv endüstrisi, bu alanda yıllardır sürdürdüğü liderliğini devam ettirdi.

Geçen yılın ilk 5 ayında, 7 milyar 338 milyon dolar olarak gerçekleşen dış satışların, bu yılın aynı döneminde yüzde 16 artışla 8 milyar 544 milyar dolara yükselmesi ise gelecek adına umut verdi.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, bugün ulaşılan ihracat rakamlarının geleceğe ışık tuttuğunu belirterek, ''2011 yılı için hedef koydukları 18 milyar doları olağanüstü gelişmeler olmaması halinde rahatlıkla aşacaklarını öngördüklerini'' kaydetti.

-EN FAZLA İHRACAT YAN SANAYİNİN-

Ürün grupları dikkate alındığında ise Mayıs ayında en fazla ihracatı otomotiv yan sanayi gerçekleştirdi. Yüzde 37 artışla 575 milyon dolara ulaşan yan sanayiyi, yüzde 15 azalış ve 468 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 47 artış ve 366 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, yüzde 23 yükseliş ve 74 milyon dolarla da otobüs-midibüs-minibüs ürün grupları izledi.

OİB ihracatında yılın ilk 5 aylık döneminde ürün grupları dikkate alındığında ise binek otomobiller yüzde 1 gerilemeye rağmen ulaştığı 2 milyar 833 milyon dolarlık ihracat hacmiyle ilk sırada yer aldı.

Ülkeler baz alındığında ise Mayıs ayında en fazla ihracat Almanya'ya bir önceki döneme göre yüzde 38 artışla 206 milyon dolar olarak gerçekleşti. Almanya'yı ise sırasıyla 204 milyon dolarla Fransa, 181 milyon dolarla İtalya, 117 milyon dolarla Birleşik Krallık ve 71 milyon dolarla İspanya izledi.

Diğer yandan siyasi istikrarsızlık yaşanan ülkelerde ise OİB ihracatının gerileme gösterdiği gözlendi. Mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Mısır'a yüzde 24 azalmayla 6,4 milyon, Yemen'e yüzde 46 gerilemeyle 82 bin, Tunus'a yüzde 86 düşüşle 1,38 milyon, Suriye'ye ise yüzde 75 azalışla bir milyon 543 bin dolarlık ihracat gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.