Otomobil fiyatları 4 yılda uçtu!

Otomobil fiyatları 4 yılda uçtu!

Otomobil fiyatları 4 yılda yüzde 200 oranında zamlandı. 2021'de en çok satılan ilk 5 model 4 yıl önce 78 bin TL'den alıcı bulurken şu anda 237 bin TL'ye satılıyor.

Otomobil fiyatları 4 yılda yüzde 200 oranında zamlanırken vatandaşların araba alma hayali artık hayal olmaya başladı. 2021 Ocak ayından bu yana otomobil fiyatları yüzde 16 zamlandı. 4 yıl geriden bu zaman kadar bakıldığında ise otomobil fiyatları yüzde 200 arttı. Haziran ayı ile otomobil fiyatlarının önümüzdeki aylarda da yükselmesi bekleniyor. Sektör yetkilileri, 'Otomobil almak artık çok daha fazla kişi için hayal oldu' diyor.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel, Türkiye’de otomobil fiyatlarında son dört yılda yaşanan değişimi analiz eden otomotiv data ve 2.el araç fiyatlandırma şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın'ın elde ettiği rakamları bugünkü haberinde aktardı.

"BUGÜN 237 BİN TL’YE SATILAN ARAÇ 4 YIL ÖNCE 78 BİN TL’YDİ"

Yükselen kur, enflasyon, yüksek faiz, düşen alım gücü ve yüksek vergiler nedeniyle sıfır kilometre araç satın almanın oldukça zorlaştığına dikkat çeken Hüsamettin Yalçın, "2021 yılında en çok satan sıfır araç modellerine baktığımızda; ilk 5 modelin Haziran 2021 dönemindeki ortalama fiyatı 237 bin TL iken 4 yıl önce aynı araçların ortalama fiyatı 78 bin TL’ydi" dedi.

ARABA FİYATLARINA YÜZDE 5 ZAM KAPIDA

Otomobil fiyatları sıfır araç pazarında son bir ayda ortalama yüzde 4 arttığını belirten Hüsamettin Yalçın, Haziran ayında da yaklaşık yüzde 5 zam beklendiğini ifade etti. Yalçın’ın dikkat çektiği konulardan biri de kur artışından dolayı düşük vergi dilimine giren araç sayısının hızla azalıyor olması. Geçen yıl 8 model yüzde 45-50 ÖTV dilimine girerken, bu yıl bu sayı 2’ye kadar geriledi. Sektör yetkililerine göre çok yakında bu ÖTV dilimine girecek araç kalmayabilir.

MARKALAR DÜŞÜK ÖTV İÇİN MANUELE YÜKLENDİ

"Gönül isterdi ki çok daha fazla versiyonu yüzde 50 ÖTV bandında konumlandıralım" diye açıklamada bulunan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım yeni tanıttıkları aracın lansmanında "En azından, ilk başlangıç otomatik vitesimiz yüzde 50 bandında olsun. Ama günün koşulları, artan kur sebebiyle maalesef şu anda C4’te sadece manuel vitesimizi yüzde 50 ÖTV bandında tutabiliyoruz. Bizim C3’ümüzde de manuel satışlarımız ciddi anlamda artıyor. Önümüzdeki aylarda bu manuel vites satış adetleri çok daha fazla artacak. Ona göre planlamalarımızı yapıyoruz" dedi.

TÜRKİYE’DE OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞER Mİ

Birçok tüketicinin merak ettiği sorulardan biri de otomobil fiyatları düşer mi? Sektör temsilcilerine göre Türkiye’de otomobil fiyatlarının düşmesi çok mümkün görünmüyor. Ancak fiyatların daha fazla yukarıya çıkmaması da belli koşullara bağlı. Hüsamettin Yalçın, bu koşulları şöyle sıralıyor:

-Döviz kurunun düşmesi

-Faizlerin gerilemesi

-Vergilerin makul seviyeye inmesi

-Enflasyonun %4’ün altında olması

-Kişi başına düşen gelirin artması

"OTOMOBİL FİYATLARINI MARKALAR DEĞİL, KUR VE FAİZ BELİRLİYOR"

"Otomotiv döviz kuru ile direkt bağlantılı bir sektör. Yerli üretim de yapsanız girdi maliyetlerine yansıdığı için kurdaki artış direkt fiyatlara yansıyor" açıklamasında bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, otomobilde son yıllarda yaşanan fiyat artışlarının üreticilerden ve distribütörlerden kaynaklanmadığını belirtti.

Kur ve faizlerin bu seviyede oldukça otomobil fiyatlarının düşmesinin münkün olmadığını ifade eden ODD Başkanı Bilaloğlu, şöyle konuştu:

 

"ÖTV oranları da otomobile ulaşımı giderek zorlaştırıyor. 2016 yılında ülkemizde satışı yapılan otomobillerin yaklaşık yüzde 49'u yüzde 45‘lik en düşük vergi diliminden faydalanabiliyordu. Bugün itibariyle ülkemizde satışı yapılan otomobillerin yalnızca birkaç model yüzde 45-50’lik vergi diliminden yararlanabiliyor. ÖTV sisteminin yapısı yaklaşık 30-35 yıldır değişmedi ama sektör çok değişti. Gerek araçların motorları gerekse motor teknolojileri değişti. Artık Türkiye’nin acilen daha çağdaş bir vergi sistemine geçmesi gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum