Örtülü ödenek harcamasını açıkladı

Örtülü ödenek harcamasını açıkladı

Başbakan Yardımcısı Atalay, "Başbakanın 2011 yılı örtülü ödenek harcaması...

Başbakan Yardımcısı Atalay, ‘’Başbakan’ın 2011 yılı örtülü ödenek harcaması 391 milyon lira’’ dedi
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Van depremi sonrasında devletin yaptığı yardımlar konusuna değinen Atalay, şöyle konuştu:
‘’Orada yapılanlar Türkiye’nin bir başarısıdır. Türkiye bu afetle çabuk mücadele etti ve dünyada da takdir gördü. Eksiklikler yok mu? Var tabi ama sonuçta orada yaşanan büyük bir afetti. ABD de büyük bir afete uğradı ve ‘zarar 50 milyar doları buldu’ deniliyor. Türkiye de büyük bir depremi yaşadı, devlet ve millet oraya bütün imkanlarını aktardı. Bütçemiz büyük olmasaydı, 3,6 milyar lirayı ben oraya nasıl gönderecektim? Oradaki vatandaşları konteynerlere nasıl taşıyacaktım? Oraya gidince ben de eksiklik buluyorum ve onları tamamlamaya çalışıyoruz ama sonuç olarak ortada iyi yürüyen bir iş var.’’


Atalay, Van’daki deprem konutlarının 2 yıl ödemesiz 20 yıl taksitle sahiplerine verileceğini söyledi. Konutların inşaatlarında 12 bin Vanlının çalıştığını, binaları yapan firmalara, malzemesini bile bölgeden alma şartı getirdiklerini ifade eden Atalay, ‘’Orada çok hassasiyetler oldu. 110 bin liralık konutlar 75 bin liraya veriliyor. Aradaki farkı devlet sübvanse ediyor’’ dedi.

‘’AOÇ ile ilgili hassasiyetimiz var’’

AOÇ ile ilgili hassasiyetlerinin olduğunu belirten Atalay, ‘’Başbakanlık 2013 yılı yatırım ödeneği 250 milyon 500 bin TL’dir. Bu ödeneğin önemli bölümü dağınık halde bulunan Başbakanlık hizmet birimlerinin tek bir çatı altında toplanması amacıyla yapımına başlanan Başbakanlık yeni hizmet binasına aittir. Geri kalan miktar ise milli arşiv sitesinin yapımıyla, Başbakanlığın muhtelif bina ve bakım onarım ve bazı teknik altyapılarının yenilenmesi amacıyla kullanılacaktır’’ diye konuştu.


Daha sonra Başbakanlık, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 2013 yılı bütçeleri kabul edildi.
AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.