Orman hayatı sağlıyor

Orman hayatı sağlıyor

21 Mart Dünya Ormancılık Gününde insan hayati için ormanların önemine vurgu yapıldı

21 Mart’ın sayısız faydalar sağlayan ormanların değerini bir kez daha hatırlanmasını sağladığı belirtildi. 
İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde ormanın insan hayatı için önemine bir kez daha dikkat çekildi. Anıt Alanı’na çelenk sunumu ile başlayan 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam etti. Etkinliğe Orman Bölge Müdür Vekili Mustafa Korucu, İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Namık Ceyhan, Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Devlet Su İşleri IV. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu.
İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Namık Ceyhan, dünyanın en önemli yenilenebilir doğal varlıklardan biri olan ormanlara gerekli önemin verilmediğini gören Avrupa Tarım Federasyonu’nun Milletler Gıda Örgütü ile 21 Mart’ı Dünya Ormancılık Günü ilan ettiğini aktardı. Türkiye’nin bu uygulamaya 1975 yılında dâhil olduğunu ifade eden Ceyhan, “Ülkemizin orman varlığı 21.2 milyon hektar olup, yüzölçümümüzün yüzde 27,2’sini kaplamaktadır. Son 10 yılda ise Türkiye orman varlığını attıran ilk 5 ülke arasında yer almıştır. Toprağın uyandığı 21 Mart bizlere sayısız faydalar sağlayan ormanların değerini bir kez daha hatırlamamızı sağlıyor. Ağaçların korunması hem yurdumuz hem de dünyanın geleceği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle geçmiş yıllara farklı olarak eylem planları hazırladık ve uygulamaya koyduk. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Milli Ağaçlandırma Seferberliğini başlattık” dedi. Konuşmasında orman kadar önemli olan ve canlı hayatının ayakta tutan suyun önemine de değinen Ceyhan, suyun israf edilmeden kullanılması gerektiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından 2011 Dünya Su Günü nedeniyle ilköğretim 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen ‘Şehir Sularının Yönetimi’ konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere plaket verildi. Kompozisyon dalında Piri Reis İlköğretim Okulu’ndan Pakize Öztürk birinci, Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu’ndan Ceren Bayezit ikinci, Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan Ülkünur Aktaş üçüncü oldu. Resim dalında ise Özel Gençlik İlköğretim Okulu’ndan Ayşe Derbentli birinci, Meram Alparslan İlköğretim Okulu’ndan Rüveyda Sumak ikinci, Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Yusuf Çağrı Eser üçüncü oldu.
İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ndeki etkinliğin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü iş birliği ile İstanbul Yolu-Dokuzbeli Şadiye Köyü) mevkiinde fidan dikimi töreni gerçekleşti. KuleSite’de de Konya’da ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili fotoğraf sergisi açıldı ve halka ağaç fidanı dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.