Organik Tarıma Damla Sulama Desteği

Organik Tarıma Damla Sulama Desteği

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projesi kapsamında 9 çiftçiye fidan ve damla sulama desteği verdi. 2012 yılında başlayan bu projeyle 24 çiftçiye destek verdiklerini aktaran...

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projesi kapsamında 9 çiftçiye fidan ve damla sulama desteği verdi. 2012 yılında başlayan bu projeyle 24 çiftçiye destek verdiklerini aktaran Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, proje kapsamında 200 dekarın üstünde alanın organik tarıma kazandırıldığını söyledi.

Sağlıklı ve güvenilir gıdanın öneminin gittikçe arttığı günümüzde insanların organik ürün tüketmek istediklerini ve organik ürün arayışında oldukalarını kaydeden Temel, Ankara’nın uygun bölgelerinde çiftçileri organik tarıma yönlendirmeye çalıştıklarını dile getirip, “Bu proje kapsamında 2012 yılında 40 dekar, geçen yıl 90 dekar alanı organik tarıma kazandırdık. Bu yılda 82,5 dekar alanda daha organik tarım yapılmasını sağladık. Ayrıca organik tarım yapmak isteyen 22 çiftçimizin de sertifikasyon masraflarını krşıladık.”dedi.

Mart ayında dağıtılan fidanlarla kurulan bahçelerde şimdide damla sulama sistemi kurduklarını belirten Temel, hem su kaynaklarını koruyan hem de daha verimli sulama sağlayan bu sistemlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bir ürüne organik tarım denebilmesi için bazı özel şartların yerine getirilmesi ve sertifika alınması gerektiğini vurgulayan Temel, tüketicilerden de organik adıyla satılan ürünlerin sertifikalarını sormalarını istedi. Ankara’da önemli miktarda organik tarım yapıldığı bilgisini veren Temel, Ankara’nın birçok ilçesinde tahılından meyvesine kadar organik ürün üretildiğini ve Ankara’nın çalışkan ve yeniliğe açık çiftçisinin organik üretime sıcak baktığını sözlerine ekledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.