Onların gönülleri zengin

Onların gönülleri zengin

Konya'da, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde yaptırılan dersliklerin yaklaşık yarısı, zengin olmayan, tüm birikimlerini okula bağışlayan eğitim gönüllüsü hayırseverlerden geldi.

Son yıllarda gelişen sanayisiyle hızla nüfusu artan Konya'da, özellikle son 10 yılda derslik adeti yeterli gelmeyince yeni okullara ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bu ihtiyaç, eğitimde kalite standartlarının yükseltilmesi için yapılan çalışmalarla birlikte daha arttı.
2003 yılında tüm yurtta Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası, Türkiye'nin derslik sıkıntısı çekilen pek çok yerinde olduğu Konya'da bu sorunun çözülmesi için önemli bir başlangıç oldu.
Kampanya kapsamında yapılan tanıtımlar ve duyurular üzerine, çok sayıda eğitim gönüllüsü Konya'da öğrencilerin eğitim göreceği yeni dersliklerin yapımı için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaatlarda bulunmaya başladı.
Konya'da 6 yıl içinde, derslik yaptırmak için müracaatta bulunan kişilerden 113'üyle okul yaptırma protokolü imzalandı. Bu protokoller çerçevesinde inşa edilmesi öngörülen bin 397 derslikten bin 136'sı tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu, 261'nin ise inşaatı devam ediyor ya da inşaatına başlanmak için hazırlıklar sürüyor.
Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin yaptığı açıklamada, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'nın Konya'da büyük ilgi gördüğünü, tek başına devletin imkanlarıyla yapılması çok zor olan okul inşaatlarının, hayırsever vatandaşların taşın altına ellerini koymasıyla hızla yükseldiğini anlattı.
2003 yılından önce de hayırsever vatandaşların katkılarıyla okulların inşa edildiğini dile getiren Şahin, ancak 6 yıl önce başlatılan Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası ile hayırseverlerin eğitime katkılarının önceki dönemlerle kıyaslanamayacak oranda arttığını vurguladı.
Kampanya kapsamında yapılan bağışlarda en dikkat çekici noktanın, ''zengin'' olarak tabir edilemeyecek kişilerin eğitime yoğun katkı sağlaması olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
''Hayırsever zengin iş adamlarının okul için yaptıkları bağışlarla, zengin olmayan ancak elindeki tüm birikimlerini eğitim yardımı için bağışlayan hayırseverlerin bağışları, yarı yarıya oldu. Yani Konya'da eğitim için yapılan bağışların yaklaşık yarısı, maddi olanakları çok da iyi olmayan kişilerden geldi. Bağışta bulunan varlıklı iş adamlarımız servetlerinin bir bölümünü eğitim için harcadılar ancak geri kalan hayırseverler, yaptıkları bağışlarda tüm birikimlerini ortaya koydu. Bu durum eğitimciler olarak bizi çok duygulandırdı. Bu şekilde büyük bir özveriyle yapılan eğitime katkılardan bazılarını, isim olarak saymak istiyorum. Atiye Atçeken isimli emekli memur ablamız, hayatı boyunca eşiyle kendisinin birikimi olan, halen içinde oturduğu evi ve iş yerini, ölümünden sonra satılıp okul yapılması için bağışladı. Biz de kendisinin yaptığı bu hayrın karşılığını bu dünyadayken görebilmesi için, devlet imkanlarıyla kısa sürede tamamlanacak bir okula kendi ismini verdik.''
ZÜMRÜT APARTMANI FACİASI TAZMİNATINI OKUL İÇİN BAĞIŞLADI
Aynı şekilde emekli öğretmen Fuat Atan'ın, tüm emekli ikramiyesini derslik yapımı için bağışladığını anlatan Şahin, ''2004 yılında Konya'da meydana gelen Zümrüt Apartmanı faciasında oğlu, gelini ve torununu kaybeden emekli öğretmen Ali Emiroğlu, Selçuklu Belediyesinden kazandığı 110 bin TL'lik tazminatı okul yaptırmak için bağışladı. Bu bağışı yapan Ali Amca,halen sobayla ısınan bir apartman dairesinde yaşıyor. Ayrıca, tüm birikimlerini eğitime katkı için bağışlayan hayırseverlerimiz arasında bulunan Aynur Kasabalı ile Vesile Sağ Ergün'ün isimleri de, yaptırdıkları okullara verildi'' dedi.
Gönlü zengin olan, eğitim için hiç bir özveriden kaçınmayan bu kişilerin, eğitime katkı sağlamanın o eşsiz hazzını aldıkları için yeni derslikler yaptırmanın yollarını aradıklarını, yaptırdıkları okulların sorunlarıyla da yakından ilgilendiklerini belirten Şahin, ''kısıtlı olanaklarıyla bağışta bulunanların yardımlarını överken, aynı şekilde bağışta bulunan varlıklı kişilerin desteklerini de görmezden gelmemeliyiz. Eğitime katkı sağlayan zengin-orta sınıf tüm bu insanların ortak özelliği, eğitimin önemine gönülden inanmış kişiler olmasıdır. Milli Eğitim camiası olarak hepsini yürekten kutluyor, bir kez daha minnettarlığımızı bildiriyoruz'' diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.