Omü'de Gençlik Haftası'nda 'Gençlik Ve Kültürel Mirasımız' Tartışıldı

Omü'de Gençlik Haftası'nda 'Gençlik Ve Kültürel Mirasımız' Tartışıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin "Gençlik Haftası" münasebetiyle birlikte düzenledikleri "Gençlik ve Kültürel Mirasımız" konulu uluslararası kongre sona erdi. OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen...

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin "Gençlik Haftası" münasebetiyle birlikte düzenledikleri "Gençlik ve Kültürel Mirasımız" konulu uluslararası kongre sona erdi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongre üç gün sürdü. Yaklaşık iki yüz bilim insanının bildiri sunduğu kongreye yirmi beş kadar da yabancı bilim insanı katıldı. Kongrenin ilk iki gününde sunumlar gerçekleştirilirken üçüncü gününde sosyal program olarak Samsun tanıtım gezisi düzenlendi. Kongrede "Gençlik ve Kültür Eğitimi" konusunda on bir, "Gençlik ve Maneviyat, Gençlik ve Medya, Gençlik ve Siyaset" konularında dörder; "Gençlik ve Modernite" konusunda üç; "Gençlik ve Sosyal Hayat" konusunda beş; ayrıca açılış ve kapanış oturumları da olmak üzere toplam otuz üç oturum düzenlendi. Bu oturumlardan dört tanesi İngilizce olarak gerçekleştirildi.

Kongreye başta Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, bazı ilçe belediye başkanları olmak üzere GSB Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, MEB Talim Terbiye ve Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, GSB Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dulkadiroğlu, GSB Kültür Daire Başkanı Feride Bitirim, İl Müdürleri ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Kongre düzenleme kurulu başkanı ve OMÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Bekir Şişman, kongre ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Bu kongrenin; Gençlik Haftasında, Samsun'da ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinde düzenlenmesi kongreyi daha da anlamlı kılmıştır. Bu kongrenin düzenlenmesindeki esas maksat gençlik araştırmalarına yer vermek, gençliğin sorunlarına değinmek ve bu konularda çözüm önerileri sunmak suretiyle milli bir politika oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Kongremize yurt içinden ve yurt dışından çok değerli ve alanlarında önemli bilim insanları katılmış ve bildiri sunmuşlardır. Bu bildiriler, ileride uygulanabilecek devlet ya da hükümet politikaları için birer referans kaynak olabilecek niteliktedir. Bildiriler en kısa sürede kitap olarak da basılacak ve uzmanların istifadesine sunulacaktır."

Kongrenin son gününde Samsun dışından kongreye katılan konuklara Bandırma Vapuru, Tütün İskelesi, Kent Müzesi, Çakırlar Orman Korusu ve Bafra Kuş Cenneti gezdirildi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.