Okü Rektör Yardımcısı Gül: Avrupa’da 76 Üniversite İle İşbirliğimiz Var

Okü Rektör Yardımcısı Gül: Avrupa’da 76 Üniversite İle İşbirliğimiz Var

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, yeni kurulan bir üniversite olmalarına rağmen Avrupa’da 76, Türkiye’de ise 70 üniversite ile işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, yeni kurulan bir üniversite olmalarına rağmen Avrupa’da 76, Türkiye’de ise 70 üniversite ile işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Radyo 80’in Cumhuriyet Meydanı’nda oluşturduğu mobil stüdyoda Ramazan özel programında canlı yayın konuğu olan Gül, Ramazan ayının güzelliklerini anlatırken, üniversitenin çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Ramazan ayının birlik ve beraberliğe vesile olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Aykut Gül, bu ayda yoksulların gözetilmesi ve mutlaka onların sofralarına gidilerek misafir olunması gerektiğini söyledi. Oruç tutmayanların inançlarında özgür olduklarını, ancak oruç tutanlara da saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Gül, Ramazan'ın görsel boyutundan çok manevi yönünün öne çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

AVRUPA’DA 76, TÜRKİYE’DE 70 ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ

Yeni kurulan bir üniversite olarak OKÜ’nün en büyük eksikliğinin kısıtlı kaynaklardan dolayı yeterli tanıtım yapamamak olduğunu söyleyen Gül, şunları dile getirdi: “Gelinen noktada hem fiziki yapılaşma, hem akademik hem de araştırma anlamında gerçekten iyi mesafe aldığımızı düşünüyorum. Şu anda 6 bin 200 öğrencimiz var. Yeni gelen öğrencilerimizle birlikte bu sayı 8 bin civarında olacak. Beş yıllık süreye baktığınızda bu sayının iyi olduğunu düşünüyoruz. Mühendislik Fakültesi’nde 6 programda eğitim veriyoruz. Öğrenci sayısı itibari ile her aldığımız 3 öğrenciden bir tanesi fakülte öğrencisi. Üniversitemizde enstitüler, yüksek lisans, doktora programları var. Beş yıllık bir üniversitede doktora programını hayal etmek çok zordur. Biz bunu yaparken komşu üniversiteler ile işbirliği yapıyoruz. Avrupa’da 76 üniversite ile anlaşmamız var. Uluslararası alana açıldık. Farabi programı ile ülkemizde 70 üniversite ile işbirliğimiz var. Erasmus, Farabi ve Mevlana programları ile üniversite öğrencilerimiz dört yıllık süre içerisinde yurt içi ve yurt dışı birkaç üniversiteyi gezebilir, eğitim alabilir. Bu onların etkinliğini ve kalitelerini artıracak.”

"PROJELERİ KARŞILIK BEKLEMEDEN OSMANİYE İÇİN YAPIYORUZ"

Prof. Dr. Aykut Gül, üniversite olarak 23 bin öğrenci hedefleri olduğunu hatırlatarak, "Osmaniyeli’den bu anlamda destek bekliyoruz. Tek başımıza tanıtım yapmamız yeterli olmayabilir. Osmaniyeli gönüllü olarak üniversitesine sahip çıkmalı. Kapımız ardına kadar açık. Biz topluma katkı anlamında SWOT, SOR çalışmalarını yaptık. Bunları karşılık beklemeden Osmaniye için yaptık. Son dönemde de Osmaniye Tarım Stratejisi Eylem Planı (OTSEP) hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"İLAHİYAT FAKÜLTESİ İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÖĞRENCİ ALMAYI PLANLIYORUZ"

İlahiyat Fakültesi ile ilgili soruya da cevap veren Gül, İlahiyat Fakültesi için iki öğretim üyesinin göreve başladığını ve önümüzdeki yıl öğrenci alımını hedeflediklerini belirtti.

Üniversitenin doluluk oranın yüzde 90 olduğunu belirten Gül, “Osmaniye açısında güzel olan fakülte öğrencilerimizin yüzde 10’u Osmaniye’den, yüzde 90’ı 81 ilin 80’inden geldi. Sadece tek bir ilden öğrenci gelmemişti. İnşallah o ilden de bu sene öğrencimiz olacak.” dedi.

OSMANİYE’NİN TARIMSAL NÜFUS ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

'Osmaniye bir tarım şehri olmaktan uzaklaşıyor mu?' sorusunu cevaplayan OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, “Tarım, sanayi ve hizmetler sektörü birbirine asla rakip olmamalı. Birbirine destek olmalı. Tarım her zaman stratejiktir. Hiçbir zaman da sanayileşmeye engel değildir. Hatta katkısı olur. Bunun yanında sanayinin de tarıma katkısı olur. Osmaniye’de tarımsal nüfus oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Tarımsal nüfusta refah düzeyi artarsa hizmetler sektörü gelişir. Karşılıklı bir etkileşim söz konusudur. Sanayi kuruluşları çevreye dikkat etmeli. Birinci sınıf tarım topraklarının tarım dışı kullanılması en büyük tehdittir. Bu anlamda Osmaniye’yi korumamız gerek. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde hangi kurum ne yapmalı sorusuna cevap birkaç ay içerisinde tamamlayacağımız OTSEP ile ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Programın sonunda Osmaniyelilerin Ramazan Bayramı'nı kutlayan OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, Radyo 80’e teşekkür etti. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.