"Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılsın"

"Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılsın"

Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç, "Öğretmenlik meslek kanunu bir an önce çıkarılsın. Hükümete bir kolaylık olsun bizim hazırladığımız yasa tasarısını hemen TBMM gündemine alsınlar" dedi

Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç, Ülke gündemindeki yerini alan konulardan, öğretmenin itibarını ve saygınlığını koruyacak tedbirler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlıkları ve 3600 ek gösterge konusunda niçin 2022 yılının sonu bekleniyor konularını değerlendirdi.Kamu-Sen Konfederasyonu çatısı altında sendikal faaliyetini sürdüren Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şubenin Başkanı Ali Köç, ülke gündeminde öğretmenleri ilgilendiren dört konu hakkında yaptığı yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Son günlerde döviz ve altındaki akaryakıt fiyatlarındaki artış sabit ve dar gelirleri olumsuz etkilemektedir. Nitekim TES anketimize katılanların yüzde 39,2’si salgın döneminde alım güçlerinin yüzde 31-50 oranında düştüğünü, yüzde 37,1’ise yüzde 51’den daha fazla düştüğünü belirtmiştir. Yine öğretmenlerin yüzde 82,6’sı borcu olduğunu ifade etmiştir. İşte tam bu noktada Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin memur ve emekliye 1000 TL ek zam istemesini anketimizde verilerle desteklemiştir. Anketimiz vesilesi ile Hükümete bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Hızlı bir şekilde kamu çalışanlarının ve emeklilerinin içinde bulunduğu ekonomik daralmışlığı aşmak için ek zam talebimize karşılık verilsin.

Öğretmene şiddetin aslında bu toplumun ayıbı olduğunu, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın ivedilikle tedbir alması gerekir, Gün geçmiyor ki bir eğitim çalışanı ya da öğretmenimize şiddet hadisesi haber konusu olmasın. Artık bu durum dahi sıradanlaştı. Bu toplum ‘Bana bir harf öğretinin 40 yıl kölesi olurum’ anlayışının mirasçısı bir toplumdur. Ama nereden nerelere geldik. Genel Merkezimizin düzenlediği ankette meslek hayatınız boyunca katılımcıların yüzde 27,7’si meslek hayatlarında en az bir defa şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir. Üstüne üstük bu durumun veli ya da öğrenciler  tarafından yapıldığını belirtmişlerdir.  İşte bu noktada şiddet olaylarının engellenmesi için de disiplin yönetmeliğinin, mevzuatın yeniden masaya yatırılması gerekir. Öğretmene şiddet sadece adli bir vaka değildir. Öğretmene şiddet aslında bu toplumun ayıbıdır. Bu konuda da Milli Eğitim Bakanlığı ivedikle tedbir alması gerekiyor

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU BİR AN ÖNCE ÇIKARILSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlıklarının tamamlandığını açıklaması hakkında konuşan Başkan Köç, , “Öğretmenlerimizin en büyük beklentisi Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an önce çıkarılmasıdır. Bilindiği gibi 22 Ekim 2018’de kamuoyuna duyurulan kanunun 2019 yılına kadar hayata geçirileceği söylendi. Türk Eğitim-Sen olarak yılladır bu konuyu dile getiriyoruz. Gerek basın açıklamalarımız, gerekse afişlerimiz ve sosyal medya üzerinden gündeme getiriyoruz.. Artık ‘cek-cak’lı’ ifadeler istemiyoruz. Madem hazırlıklar tamamlandı, o halde Öğdmenlik meslek kanunu görüşmeleri TBMM’de başlatılsın.

3600 ek göstergenin 2022 yılı beklemeden hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.Başkan Köç, “3600 ek gösterge konusunda 2022 yılının sonu beklenmesin. Bilindiği gibi Türkiye Kamu-Sen’in hazırladığı ek göstergeye yönelik bir kanun taslağı var. Bu yasa tasarısı Plan Bütçe Komisyonu’nda bekliyor. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından Meclis’e taşındı. Bu paket, yardımcısı hizmetler sınıfında çalışanlar da dahil olmak üzere bir düzenleme yapılmasını içeriyor. Yani sadece dört meslek grubunun değil, tüm kamu çalışanlarını içeren bir tasarı hazırladık. Hükümete bir kolaylık olsun bizim hazırladığımız yasa tasarısını hemen TBMM gündemine alsınlar. Şayet ek gösterge çıkarsa emekliliği dolmuş ancak 3600 ek göstergeyi bekleyen 110 bin meslektaşımız var. Yeni 110 bin meslektaşımıza fırsat doğacaktır. Bu nedenle ek gösterge 2022 yılı sonu beklemeden bir an önce hayata geçirmelidir” dedi.

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.