Öğrenmeyi öğretecek

Öğrenmeyi öğretecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile SÜ Eğitim Fakültesinin ortağı olduğu Voice Projesi düzenlenen toplantıyla tanıtıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile birlikte hazırladığı ve 5 farklı ülkeden 8 ortağın katılımı ile yürütülen Voice Projesi düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Voice’nin Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel, İşitsel ve Kültürel Yürütme Ajansı tarafından desteklendiğini ve çok uluslu bir proje olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, “Hazırlamış olduğumuz Voice Projesi, ‘Vatandaşlığı Geliştirme-Vatandaşlık eğitiminde problem temelli öğrenme ile temel becerilere giden yollar’ isimli Brüksel Merkezli Comenius Projesi, Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel, İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Projeye Almanya Hannover Üniversitesi koordinatörlüğünde Avusturya, Estonya, Slovenya ülkelerindeki eğitim kurumları ile beraber Türkiye’den Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ortak olarak katılmaktadır. Bu çerçevede Voice projesinin Hatay Boyu Öğrenme programı açısından genel amaçları, insan hakları, demokrasi ve farklı kültürlere yönelik saygı, anlayış ve hoşgörüyü temel alarak hayat boyu öğrenme sürecinin Avrupa vatandaşlığı bilinci oluşturmadaki rolünü güçlendirmek ve hayat boyu öğrenme sürecinin sosyal uyum ve bütünleşme, aktif bir vatandaş olma, kültürlerarası diyalog, cinsiyet eşitliği ve kendini gerçekleştirmeye yönelik katkısını güçlendirmektir. Proje ile öğrenmeyi de öğreneceğiz” dedi.

Projenin özel amacının ise etkin bir Avrupa vatandaşı olma yolunda öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini sağlamak olduğuna dikkat çeken Şahin, “Bu amaçlara uygun olarak proje ortakları ilk olarak okullarda etkin bir vatandaşlık katılımını ve öğrenme becerilerini geliştirecek ve güçlendirecek yenilikçi bir strateji geliştirmektir” diye konuştu.

Projenin ortaklarından Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Sünbül de, “2 yıl sürecek olan proje zor bir süreci gerektiriyor. Bu noktada Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ilköğretim 2. kademede vatandaşlık eğitimiyle ilgili veri oluşturacağız. Bu verilerden aldığımız sonuçlara göre yeni kitaplar bastıracağız. Okullarda bu konuyla ilgili öğretmen ve öğrenci eğitimleri yapacağız. Konferanslar ve çalıştaylar düzenleyerek halkın büyük bir kesimine ulaşmaya çalışacağız. 2012 Aralık ayında proje tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.