Öğrencileri Derse Çekecek 355 Oyun

Öğrencileri Derse Çekecek 355 Oyun

Sınıf içinde ve okul bahçesinde oynanan oyunlarla eğitim süreci daha verimli hale geliyor.

Sınıf içinde ve okul bahçesinde oynanan oyunlarla eğitim süreci daha verimli hale geliyor. Zambak Yayınları’nın bu alandaki yeni kitabı etkisi denenmiş 355 oyunla öğretmenlere vazgeçilmez bir kaynak sağlıyor.

İlkokul öğrencilerinin derslere olan katılımını sağlamak ve motivasyonlarını artırmak için sınıf içinde ve bahçede oynanan oyunlar önemli yer tutuyor. Zambak Yayınları’nın TÜYAP Kitap Fuarı’nda öğretmenlerle buluşturduğu 'Okulda Oyun' kitabı tam 355 oyun alternatifi ile bu alanda önemli bir eksiği tamamlıyor. Zambak Yayın Grubu İlkokul Yayın Yönetmeni Murat Olukpınar, oyunun çocukların en iyi yaptığı şey ve aynı zamanda en iyi öğrenme yöntemi olduğuna dikkat çekerek, "Çocukken okulda arkadaşlarımızla pek çok oyun oynardık. Hepsi de çok zevkliydi. O kadar zevkliydi ki bazen ders zilinin çaldığını bile duymazdık. Bu oyunlar bizi sadece eğlendirmekle kalmıyordu. Yapılan araştırmalar çocukken oynadığımız oyunların zihinsel gelişimimize önemli katkıları olduğunu söylüyor. Arkadaşlarıyla oyun oynayan çocuk; kendine güveni, iletişim kurmayı, görev dağılımı ve işbölümü yapmayı, sorumluluk ve yetki almayı öğrenir. Oyunlar, öğrencilerin beceri düzeylerini, ilgi ve motivasyonlarını yükseltir ve daha hızlı düşünmelerini sağlar." dedi.

Dersler oyunla birleştirildiğinde çocuklar katılmaya daha istekli olduklarına dikkat çeken Olukpınar, yeni kitaplarında 'Sınıf İçi Oyunları' ve 'Bahçe Oyunları' olarak iki ana bölüm toplam 355 örneği öğretmenlerin istifadesine sunduklarını ifade etti. Öğretmenlerin gösterdiği ilginin bu alandaki kaynak kitap eksikliğini de ortaya koyduğunu ifade eden Murat Olukpınar TÜYAP Kitap Fuarı’nda da öğretmenlerin kitaba büyük ilgi gösterdiklerini belirtti. "Çocuk eğitimiyle oyun neredeyse birbirinden ayrı düşünülemez." diyen Olukpınar, oyunla öğrenmenin sağladığı motivasyonu şöyle ifade ediyor:

"Sınıfta size göre son derece önemli olan, aslında gerçekten de olmazsa olmaz bir konuyu dakikalarca anlatıp da sınıfa döndüğünüz zaman, bazen size boş boş bakan, uyuklayan sıkılmış yüzlerle karşılaştığınız olmuştur. Böyle bir durumda sınıfta oynatacağınız basit bir oyun sınıfın havasını değiştirip öğrencilerinizi tekrar öğrenmeye hazır hale getirecektir."

Kitapta yer alan oyunlar; 'Sınıf İçi' ve 'Bahçe' olarak iki ana bölümde veriliyor. Her oyunun başında; hangi yaş grubuna yönelik olduğu, oyuncu sayısı, gereken araç-gereç, oyunun oynanış yönergeleri yer alıyor. Ayrıca kitap, oyunlara ait çok canlı ve açıklayıcı resimlerle zenginleştirilmiş durumda. Sadece beden eğitimi dersinde değil, Türkçe, matematik ve hayat bilgisi derslerinde de oynatılabilecek oyunlar da kitapta yer alıyor. Bu oyunların ders konularıyla nasıl ilişkilendirilebileceğine dair notlar da mevcut.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.