Öğrencilere ‘Aşuk Maşuk’ öğretilecek

Öğrencilere ‘Aşuk Maşuk’ öğretilecek

Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, 2009 yılı faaliyet programı çerçevesinde 07-08 Martta Alaeddin Keykubat Kampüsü 75.Yıl Spor Salonunda çalışmalara başlayacak.

 Yaklaşık 4 ay süren çalışma ile öğrencilere her hafta sonu saat 10.00-14.00 arasında Trabzon, Gaziantep, İzmir, Bolu, Akşehir ve Çankırı yörelerinin halk oyunları öğretilecek. Topluluk Sorumlusu Öğretim Elemanı Öğretim Görevlisi Kadir Ersan Bilgin, ‘Kolbastı’ ve ‘Aşuk Maşuk’ gösteri gruplarıyla birçok yarışma ile festivale de katılacaklarını söyledi.
Halk oyunları çalışmalarıyla üniversiteli gençleri, kültür mozaiğinde buluşturmayı amaçladıklarını belirten Bilgin, “Her yıl bine yakın öğrencinin katıldığı ve aralarından yeteneklerine göre 200 dansçının seçildiği bu aktivite de, sosyalleşme, paylaşımcılık, boş zamanları değerlendirme ve sağlıklı bir yaşam felsefesinin benimsetilmesi, öncelikli amaçlar arasında yer almaktadır.Çalışmalar her hafta sonu 6 saat olmak üzere dört aylık bir periyotta tamamlanacaktır” dedi.
Son günlerde geniş kitlelere hitap eden ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ‘Kolbastı’ oyunu için, özel bir gösteri grubu oluşturulacaklarını vurgulayan Bilgin, grupta yer almak isteyen üniversiteli dansçılar arasından 16’sı kız olmak üzere toplam 32 dansçı belirlediklerini ifade etti.
Uluslararası alanda tüm dünya ülkelerinin dikkatini çeken ve beğeniyle izlenen ‘Aşuk-Maşuk’ oyununun da Türkiye’de ilk defa Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından 16 erkek dansçıyla sahneleneceğini, bu çalışmanın da diğer yöre çalışmalarıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini belirtti.
Ulusal ve uluslararası birçok yarışma ile festivalde Üniversiteyi başarıyla temsil ettiklerini söyleyen Bilgin, “22–30 Ağustos 2008 tarihinde 25 ülkenin katılımıyla gerçekleşen ve bu alanda dünyanın en prestijli yarışması olarak kabul edilen ‘40. International Polonya Zakopane Halk Dansları Yarışmasında’ ülkemizi temsil ederek Dünya birincisi olarak büyük bir başarıya imza attık. Ekibimiz elde edilen bu başarıyla birlikte Anadolu’nun dört bir köşesinde bulunan kültür zenginliğimizi tüm dünya ülkelerine tanıtmanın yanı sıra bu alanda ülkeler arası sosyal ve kültürel ilişkilerin kurulması ve devamlılığın sağlanması adına da önemli ve bağlayıcı bir rol üstlenmiştir. Gençlerimizi dünya dansının sultanları olma noktasında zeybeğin yüreğindeki ateş gibi, sevgi dolu, halaydaki zılgıtlar gibi, kardeşçesine, horonun kemençe sesiyle, birliğe, beraberliğe ve dans etmeye çağırıyoruz” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.