Ogiad Bünyesinde Yerfıstığı Komisyonu Kuruldu

Ogiad Bünyesinde Yerfıstığı Komisyonu Kuruldu

Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği (OGİAD) bünyesinde yerfıstığı komisyonu kurularak ilk toplantısı yönetim kurulu üyesi ve yerfıstığı komisyon Başkanı Enes Başpınar başkanlığında yapıldı.

Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği (OGİAD) bünyesinde yerfıstığı komisyonu kurularak ilk toplantısı yönetim kurulu üyesi ve yerfıstığı komisyon Başkanı Enes Başpınar başkanlığında yapıldı.

OGİAD Yerfıstığı Komisyon Başkanı Enes Başpınar, Osmaniye'de yerfıstığı ile ilgili firmaları bir araya getirerek, sektörle ilgili sıkıntıları ve çözüm yollarını araştırarak bir komisyon oluşturduklarını söyledi. Başpınar, “Komisyon'da üyelerimiz arasındaki ticari köprülerin kurulmasının yanında çevre illerdeki TUSKON'a bağlı derneklerimizle irtibata geçerek bu derneklerde bulunan gıda komisyonlarıyla ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Yerfıstığının sağlık açısında faydalarını da insanlarımıza anlatarak kullanımının arttırılması için çalışmalar içerisinde olacağız. Yerfıstığının ürün çeşitliliğini arttırmak için üniversitemizle, tarım ve gıda il müdürlüğümüz, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Osmaniye İl Koordinatörlüğü, KOSGEB müdürlüğü ile iş birliği içerisinde projeler geliştirmek için çalışmalar yapacağız.” dedi.

Yerfıstığının sağlık açısından faydaları konusunda da bilgiler veren Komisyon Başkanı Başpınar, “Yerfıstığının kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürdüğü, faydalı bir etki gösterdiği, kemik dostu vitaminler sayesinde kemikleri ve kasları güçlendirdiği, kanser ihtimaline karşı koruyucu etkiye sahip olduğu, zihin aktivitesini arttırarak öğrenmeyi kolaylaştırdığı, kandaki şeker oranını dengelediğinden şeker hastaları için faydalı olduğu, zayıf bedene kuvvet verdiği ve bir çok faydalarının gelişmiş ülkelerde tespit edildiğinden dolayı tüketiminin arttığını görüyoruz. Yer fıstığının ülkemizde de gerekli bilgilendirme ve tanıtımının yapılarak tüketiminin arttırılması ve kullanın alanının çoğaltılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

OGİAD Yer Fıstığı Komisyonu; Enes Başpınar, Mehmet Binboğa, Tevfik Emir, Fikret Bozkurt, Yusuf Yeksek, Mustafa Yalçın, Yusuf Erdoğan, Ümit Yurtsever, Ahmet Tıraş, Ö. Faruk Boyraz, Kazım Çelik ve Mehmet Ali Gizlice'den oluştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.