Oecd: Rusya Ve Türkiye’de Yaşam Kalitesi Arttı, Ancak Ortalamanın Altında

Oecd: Rusya Ve Türkiye’de Yaşam Kalitesi Arttı, Ancak Ortalamanın Altında

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) hazırladığı yeni rapora göre Rusya ve Türkiye son on yılda yaşam kalitesinde önemli oranda iyileşme sağladı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) hazırladığı yeni rapora göre Rusya ve Türkiye son on yılda yaşam kalitesinde önemli oranda iyileşme sağladı. Ancak iki ülke de gelişmiş ve gelişmekte olan 34 ülkede yapılan çalışmaya göre ortalamanın altında.

Daha iyi yaşam endeksine göre Rusya’da kişi başına düşen ortalama gelir 15 bin 300 dolar. Rusya halkının gelirleri ortalama 23 bin doların altında. Türkiye’de yıllık ortalama gelir ise 13 bin dolar.

Rusya’da zengin ve fakir arasındaki gelir dağılımı uçurumu ise 9 kata çıktı. En çok kazanan yüzde 20, en az kazanan yüzde 20’den 9 kat daha az kazanıyor. Fakir yüzde 20’nin geliri ortalama 4200 dolar civarında.

Rusya halkının yüzde 68’nin ücretli bir işi var. OECD’ye göre Rusya’da işsizlik oranları yüzde 2,2’ye gerilemiş durumda. Araştırmanın yapıldığı ülkelerde ortalama ücretli çalışan oranı yüzde 66’yı bulurken, işsizlik ise yüzde 3,1 civarında.

Türkiye’de ücretli bir işte çalışanların oranı yüzde 48’le ortalamanın altında.

Eğitim açısından da Rusya gelişmekte olan ülkelerin önünde. Rusya halkının yüzde 91’i (25-64 yaş arası) en azından lise mezunu. OECD ortalaması ise lise mezunu açısından yüzde 74.

Türkiye’de lise mezunu olanların oranı ise (25-64 yaş arası) yüzde 31. Erkeklerde bu oran yüzde 36’ya çıkarken, bayanlarda yüzde 26’ya kadar düşüyor. OECD ortalamasında bayan erkek farkı sadece yüzde 2. Türkiye’de ise bu fark yüzde 10’u buluyor.

Genelde ise Ruslar yaşamlarından OECD ortalamasının daha altında memnun. Halkın yüzde 74’ü gün içinde pozitif olduğunu söylerken, OECD ortalaması yüzde 80’i buluyor. Türkiye’de bu oran yüzde 68’lerde.

Rusya’da gece tek başına yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı ise sadece yüzde 46. OECD ortalaması ise yüzde 67. Türkiye’de geceleyin yalnız yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı yüzde 58.

Sağlık açısından ise Rusya’da ortalama yaşam 70. OECD ortalaması ise 80. Rusya’da erkekler ortalama 64 yıl yaşarken, kadınlar 76 yıl yaşıyor.

Türkiye’de yaş ortalaması ise 75. Bayanlar için bu oran 77, erkekler için ise 72. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.