Öcalan, Hükümetten Bu Sefer 'Sözleşme' İstedi

Öcalan, Hükümetten Bu Sefer 'Sözleşme' İstedi

İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan, son görüşmesinde, af değil sözleşme istedi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’in örgüte yakın internet sitelerine yaptığı açıklamalara göre Öcalan, Kürt sorununun afla çözülemeyeceğini belirtti.

İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan, son görüşmesinde, af değil sözleşme istedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’in örgüte yakın internet sitelerine yaptığı açıklamalara göre Öcalan, Kürt sorununun afla çözülemeyeceğini belirtti. Önder'in verdiği bilgiye göre Öcalan, son görüşmede şunları söyledi: “Bu, afla falan çözülecek sorun değildir. Bunun vaadi bile doğru değildir. Bunun için önce bir sözleşme yapmak lazım; demokratik bir sözleşme yapmak lazım. Demokratik bir sözleşme yapacaksanız da, bunun bir hakem kurulu olmalı, izleyicisi olmalı, yaptırımı olmalı. Kim üzerine düşeni yapmıyorsa, karşılıklı suçlamak yerine bağımsız izleme kurulu olmalı. Yasalar derken, yasal çerçeve derken, hep bunları kastediyorum. Şimdi de seçim gerekçe gösteriliyor. Eğer bu meselenin çözümünde durmazsan, kararlı olmazsan, seçim de iktidarın da anlamsızlaşır."

GERİ DÖNÜŞ YAYASI ŞU ANA KADAR GÖRÜŞÜLMÜŞ OLMASI GEREKİYORDU

Öcalan’ın son görüşme notları, terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nda yayınlandı. Siteye açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın AKP hükümetini uyararak, "Bu ciddiyetsizlik devam ederse süreç için daha fazla katkı sunmam güçleşir." dediğini belirtti. Önder, Öcalan'ın açıklamalarını şu şekilde aktardı: "Öcalan bu meselenin iki yanına dikkat çekti; birincisi, demokratik kaygı güdülerek hazırlanmadığını, tek taraflı ve tamamen kendi güvenlik endişelerini içeren çerçevede tutulduğunu söyledi. 'Demokratikleşme kaygısıyla yapmış olsalar paylaşmaları gerekirdi' dedi. Bunun bu şekliyle, demokratikleşme değil provokasyon anlamına geleceğini beyan etti. Buna gerekçe olarak, daha henüz Mahmur Kampı'ndakilerin dönüşü için bile yasal zemin oluşturulmadığını, oysa şimdiye kadar çoktan geri dönüş yasası da başta olmak üzere birçok meselenin hazırlanmış, görüşülmüş, müzakere edilmiş olması gerektiğini söyledi. 'Bunlar yapılmadan sürekli çözüm sürecine vurgu yapmak bir ciddiyetsizliktir' dedi."

Öcalan'ın, paketler hazırlanırken yasal çerçevenin oluşturulmasının görmezden gelindiğini, bu yüzden Meclis'teki Çözüm Süreci Komisyonu'nun kadük kaldığını belirttiğini kaydetti.

HÜKÜMET SÜRECİN BİTMESİNİN SORUMLUSU OLUR

Önder'in anlattığına göre Öcalan, AKP hükümetinden 'çözüm süreci'ne ilişkin mevcut tutumunu değiştirmesini istedi ve şunları söyledi: "Bu ciddiyetsizlik, bu savrulma tutumu devam ederse süreç için daha fazla katkı sunmam güçleşir. Hükümet seçimi bahane edip meselenin ciddiyetinden uzak bir noktaya savruluyor. Böyle devam ederse sürecin bitmesinin sorumlusu olur. Bütün demokrasi güçleri, aydınlar üzerine düşen görevi yapmalı; süreç ve barışın üzerine titremeliler ve hükümete sürekli bunu hatırlatmalılar. Yoksa iş işten geçtikten sonra söylenen sözlerin hiçbir anlamı kalmayabilir; hükümet üzerinde baskı oluşturmalılar."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.